„Wierzył, że filmy mogą zmienić życie”. Śmierć legendarnego reżysera!

Odszedł od nas niezapomniany włoski reżyser, Paolo Taviani, twórca wielu wybitnych dzieł filmowych. Artysta, mający 92 lata, pozostawił niezatarte ślady w historii kina, w tym takie arcydzieła jak "Noc w San Lorenzo", "Wywrotowcy" oraz laureat Złotej Palmy w Cannes za film "We władzy ojca".

Śmierć znanego włoskiego reżysera!

Paolo Taviani zdobył uznanie na arenie międzynarodowej przede wszystkim dzięki swojej niezwykłej współpracy z bratem Vittorio, która trwała ponad trzydzieści lat. Ich kreatywna symbioza zaowocowała stworzeniem niezapomnianych dzieł filmowych, w tym nagrodzonego na festiwalu w Cannes "Padre Padrone".

Zmarły reżyser pozostawił nie tylko bogate dziedzictwo artystyczne, ale również wnosił znaczący wkład w rozwój włoskiego kina. Jego filmy, pełne głębokich przemyśleń i subtelnych obserwacji społeczeństwa, zdobyły uznanie krytyków i widzów na całym świecie.

Zdjęcie „Wierzył, że filmy mogą zmienić życie”. Śmierć legendarnego reżysera! #1

ZOBACZ TAKŻE: Brutalny gwałt w Warszawie! Wojciechowska wstrząśnięta po śmierci Lizy!

Włosi żegnają legendę kina!

O śmierci włoskiego reżysera poinformował burmistrz Rzymu Roberto Gualtieri:

Opuszcza nas wielki mistrz włoskiego kina. Razem ze swoim bratem Vittorio stworzył niezapomniane, głębokie i zaangażowane filmy, które na dobre zapisały się w zbiorowej wyobraźni i historii kina – napisał na platformie X.

Paolo Taviani- życie i kariera

Paolo Taviani, urodzony 8 listopada 1931 roku w San Miniato, był nie tylko legendarnym włoskim reżyserem, ale również jednym z najważniejszych twórców w historii kina. Razem ze swoim bratem, zmarłym w 2018 roku Vittorio Tavianim, w 1960 roku zadebiutowali filmem dokumentalnym "L'Italia non è un paese povero". To było początkiem fascynującej i owocnej współpracy, która trwała przez wiele dziesięcioleci.

Żegnają go miłośnicy kina...

Ich wielki przełom nastąpił w 1977 roku, kiedy to bracia zostali uhonorowani na festiwalu w Cannes Złotą Palmą i nagrodą Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI) za film fabularny "We władzy ojca". Ten film nie tylko przyniósł im międzynarodową sławę, ale także potwierdził ich wyjątkowy talent reżyserski.

Pięć lat później na tym samym festiwalu zaprezentowali "Noc w San Lorenzo". Kolejnym kamieniem milowym w ich karierze była Złota Niedźwiedzia przyznana im w 2012 roku za film "Cezar musi umrzeć" na festiwalu w Berlinie. Ten obraz przyniósł im również trzy Europejskie Nagrody Filmowe, w tym za najlepszy film roku, reżyserię oraz nagrodę publiczności.

Paolo Taviani zmarł w wieku 92 lat. Reżysera żegnają Włosi i miłośnicy kina.

Udostępnij: