Czy noszenie obrączki na palcu jest obowiązkiem? Stanowisko duchownego!

Obrączka na palcu najczęściej kojarzy się z małżeństwem i symbolem wierności oraz związku między partnerami. Jest to tradycyjny symbol ślubu i małżeństwa noszony zazwyczaj na czwartym palcu lewej dłoni. Czy noszenie jej jest obowiązkowe?

Na Tik Toku pojawił się zaskakujący wpis księdza, który rozwiewa wątpliwości dotyczące obowiązku noszenia obrączki na palcu. Obrączka w różnych kulturach i tradycjach może mieć różne znaczenia symboliczne, ale najczęściej kojarzona jest właśnie z małżeństwem i zaangażowaniem partnerskim.

Czy noszenie obrączki na palcu jest obowiązkiem?

Ten symbol w postaci obrączki jest związany z tradycją wzajemnego obdarowania się osób podczas zawierania związku małżeńskiego. Dokonuje się tego podczas wypowiadania słów przysięgi w obecności osoby duchownej.

Obrączka jest wyrazem miłości, wierności a także przynależności do osoby, której złożyło się deklarację małżeńską. Bez tego symbolu trudno nam sobie wyobrazić ślub.

Jej brak często jest kojarzony z rozwodem, ale nie tylko. Zdarzają się takie sytuacje, kiedy wykonywany rodzaj pracy uniemożliwia nam noszenie obrączki, bądź po prostu z biegiem lat jest ona za mała.

ZOBACZ TAKŻE: "Milionerzy": Mateusz zagrał o milion złotych! Wygrał?

Stanowisko księdza w sprawie noszenia obrączki na palcu

Zarówno małżeństwa, jak i sam Kosciół przywiązuje dużą wagę do symbolu obrączki. Nie noszenie jej często kojarzy się z negatywnymi spostrzeżeniami. Jednakże wielu z nas może borykać się z kwestią taką, jak ściągniecie obrączki z wielu niezależnych od nas przyczyn. Na przykład obrączka nie mieści się już na palcu, bądź jej nie noszenie wiąże się z wykonywanym zawodem.

W mediach społecznościowych, na Tik Toku jedna z internautek zapytała księdza o taką kwestię. Duchowny, który prężnie działa w tego typu mediach, wyjaśnił wszelkie wątpliwości dotyczące tej sytuacji.

A czy można obrączkę nosić na łańcuszku na szyi, jeżeli nie wchodzi na palec?– pytanie skierowane do księdza

Ksiądz Piotr Jarosiewicz udzielił odpowiedzi, która wywołała nie małe poruszenie wśród użytkowników mediów społecznościowych.

Wiem, że jest też coś takiego jak poszerzenie obrączki. Ale jeśli się nie da albo nie ma opcji, to tak, na łańcuszku na szyi jak najbardziej, bo to też jest wyraz przynależności do tego, komu się ślubowało miłość, wierność i uczciwość małżeńską – powiedział na TikToku ks. Piotr Jarosiewicz

To wyjaśnia wszelkie wątpliwości związane z tym tematem.

Udostępnij: