Świat obiegła smutna wiadomość o śmierci wybitnego polskiego artysty. W wieku 82 lat zmarł Leszek Długosz, poeta, aktor, pieśniarz, współtwórca kabaretu Piwnica Pod Baranami w Krakowie.
- Nie żyje współtwórca Piwnicy pod Baranami!
- Leszek Długosz- życie i kariera
- Odeszła legenda Piwnicy Pod Baranami
Nie żyje współtwórca Piwnicy pod Baranami!
O śmierci artysty poinformował kabaret w mediach społecznościowych. Leszek Długosz marł w sobotę po walce z chorobą nowotworową, w swoim domu w Krakowie. Miał 82 lata.
To wielka strata. Chorował od dłuższego czasu (…). To niezwykle ważny artysta, zwłaszcza dla Piwnicy Pod Baranami, ponieważ współtworzył ją w jej początkach – powiedział dyrektor Piwnicy Bogdan Micek.
Leszek Długosz- życie i kariera
18 czerwca 1941 roku w Zaklikowie przyszedł na świat Leszek Długosz. Po ukończeniu studiów z polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, w latach 1965-1978 był jednym z twórców krakowskiego kabaretu działającego w Piwnicy Pod Baranami. Po odejściu z tej grupy artystycznej, skupił się na pisaniu poezji, wydając wiele tomików, takich jak "Lekcji rytmiki", "Na własną rękę" czy "Z tego, co jest", oraz nagrywaniu autorskich płyt. Swoje występy recytatorskie odbywał zarówno w Polsce, jak i za granicą, a także dzielił się swoimi felietonami w "Czasie Krakowskim" oraz prowadził programy radiowe w Radiu Kraków. Był także wykładowcą w Studium Literacko-Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
Od 2009 roku Leszek Długosz angażował się aktywnie w działalność Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK). Za swoje osiągnięcia został uhonorowany tytułem Mistrza Mowy Polskiej Vox Populi, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości oraz Orderem Orła Białego. W 2022 roku Minister Kultury wyróżnił go Nagrodą za całokształt twórczości.
Odeszła legenda Piwnicy Pod Baranami
Artystę pożegnało wiele osób. W mediach społecznościowych zaroiło się od poruszających wpisów:
Dziś jest bardzo smutny dzień (…). To przygnębiająca wiadomość. Obserwowałem jego twórczość, poezje, piosenki. To był ktoś, kto na kulturę nie tylko Krakowa wywarł wielki wpływ - powiedział Opalski. Jak podkreślił, Długosz był przede wszystkim "niesłychanie ciepłym, mądrym, miłym i bardzo dobrym człowiekiem". - To duża strata dla środowiska artystycznego, że odszedł- napisał teatrolog, muzykolog, literaturoznawca, publicysta Józef Opalski.
Legenda Piwnicy pod Baranami, legenda piosenki literackiej, poeta, kompozytor. (…) Zostały książki, płyty, wspomnienia. Filmy, w których niegdyś zagrał – wspominał dziennikarz i autor książek Wacław Krupiński.