Upamiętniając dziedzictwo literackie: Rocznica śmierci Karla Friedricha Maya

Karl Friedrich May, znany również jako Karol May, urodził się 25 lutego 1842 roku w Ernstthal, a zmarł 30 marca 1912 roku w Radebeul. Był niemieckim powieściopisarzem, najbardziej znanym ze swoich powieści przygodowych o Dzikim Zachodzie. Jego twórczość przyniosła mu ogromną popularność, stając się jednym z najbardziej sprzedających się pisarzy w historii literatury niemieckiej.

Lata dzieciństwa

May pochodził z ubogiej rodziny tkackiej i był jednym z czternastorga dzieci. W wieku pięciu lat stracił wzrok, ale odzyskał go dzięki operacji. Przez pewien czas pracował jako nauczyciel, ale został zwolniony z pracy z powodu popełnionych wykroczeń, głównie za drobne kradzieże. W więzieniu odkrył swoje talent pisarski i po wyjściu na wolność podjął pierwsze poważniejsze próby literackie.

Dzieła i twórczość

May jest najbardziej znany z serii powieści osadzonych na Dzikim Zachodzie i Bliskim Wschodzie. Jego bohaterami są m.in. Winnetou, szlachetny wódz Apaczów, oraz Old Shatterhand, biały przyjaciel i alter ego samego pisarza. Te fikcyjne historie zostały sugestywnie osadzone w realiach geograficznych, obyczajowych i kulturowych.

ZOBACZ TAKŻE: Wspomnienie wielkiego kompozytora! Dziś mija 87. lat od smierci Karola Szymanowskiego

Sukces i Kontrowersje

May jest jednym z najpopularniejszych pisarzy niemieckich wszech czasów. Jego powieści przetłumaczono na ponad 40 języków, a łączny nakład wynosi ponad 100 milionów egzemplarzy. Mimo sukcesu, May był również postacią kontrowersyjną. Wcześniejsze problemy z prawem i procesy prasowe wpłynęły na jego reputację.

May był również ofiarą licznych procesów i dociekań prasowych związanych z jego przeszłością kryminalną. Miał także problemy osobiste, takie jak rozwód z pierwszą żoną Emmą i problemy zdrowotne. Zmarł nagle 30 marca 1912 roku w Radebeul.

Nagrody i uznanie

Karl Friedrich May, niemiecki pisarz, zdobył uznanie i wiele nagród za swoją twórczość. Oto niektóre z ważniejszych wyróżnień:

  • Złoty Krzyż Zasługi: Otrzymał ten honorowy krzyż za całokształt zasług w służbie wojskowej1.

  • Medal Zwycięstwa: Jego osiągnięcia literackie przyniosły mu to wyróżnienie.

  • Order Świętej Anny 2 stopnia z mieczami oraz Order Świętego Stanisława 2 stopnia z mieczami: Te odznaczenia doceniły jego wkład w kulturę i literaturę.

Zdjęcie Upamiętniając dziedzictwo literackie: Rocznica śmierci Karla Friedricha Maya #1

Dziedzictwo i inspiracja

Karl May zmarł 30 marca 1912 roku w Radebeul koło Drezna. Jego twórczość nadal przyciąga turystów do Saksonii, gdzie można odwiedzić Muzeum Karola Maya i śledzić śladami jego bohaterów. Jego wpływ na literaturę przygodową jest niezapomniany, a jego postacie wciąż inspirują kolejne pokolenia.

Jego książki były tłumaczone na wiele języków i sprzedane w ogromnych nakładach. Mimo krytyki literackiej, jego twórczość nadal cieszy się popularnością, przede wszystkim ze względu na wartką akcję, egzotykę i humor. Wpływ jego książek na Adolfa Hitlera jest również tematem dyskusji wśród badaczy literatury.

Karol May słynne cytaty

Preria jest jak morze: nie oddaje nikogo, kto ją poznał i polubił - Karol May, Winnetou

 

To, że masz uszy, nie jest mi całkiem nieznane, ale czasem ktoś ma dwoje uszu a nie chce słyszeć tego, co powinien - Karol May, książka Czarny Mustang

 

Jedzenie przeszkadza opowiadaniu. Słowa chcą wyjść nazewnątrz, a kęs gramoli się do wnętrza; spotykają się, zderzają, a z tego, kalkuluję, nic dobrego nie wynika. Natomiast kropla rumu na języku nie przeszkadza - Karol May

 

Rozumny wojownik uczy się nawet od najgorszego wroga! - Karol May, książka Czarny Mustang

 

Każdy powinien pamiętać o tym, że są ludzie, których serce łatwo rozbić - Karol May, książka Czarny Mustang

Udostępnij: