"Źle o sobie przez to myślałem". Koterski ujawnił, że jest osobą w spektrum autyzmu.

Michał Koterski właśnie ujawnił, że jest osobą w spektrum autyzmu.  W programie "Back to school. Prawdziwy egzamin" otwarcie opowiedział o swoim doświadczeniu. Podkreślił trudności, z jakimi spotykają się osoby nieświadome swojego zaburzenia oraz skonfrontował się z nieprawdziwymi stereotypami dotyczącymi autystycznych dzieci, dzieląc się swoimi własnymi przeżyciami z dzieciństwa.

Koterski ujawnił, że jest osobą w spektrum autyzmu!

Michał Koterski w programie "Back to school. Prawdziwy egzamin" otwarcie opowiedział o tym, że jest osobą w spektrum autyzmu.

Nie ma podziału już tak naprawdę. Po prostu jest się w spektrum. U niektórych to może się objawiać np. nieumiejętnością okazywania uczuć i zamknięciem na te uczucia, ale inni są bardzo wylewni w uczuciach, jak widać, i ja tak mam. Często przekraczają granice- tłumaczył aktor.

Zdjęcie "Źle o sobie przez to myślałem". Koterski ujawnił, że jest osobą w spektrum autyzmu. #1

"Źle o sobie przez to myślałem”

Koterski wyjawił trudności, z jakimi spotykają się osoby nieświadome swojego zaburzenia oraz skonfrontował się z nieprawdziwymi stereotypami dotyczącymi autystycznych dzieci.

Ludzie w spektrum mają różne zdolności. Ja jestem genialnym aktorem, ale matematyka to nie jest mój konik – wtrącił Koterski. – Myślę, że wielu ludziom wydaje się, że bycie w spektrum czy autyzm, wiąże się z dysfunkcją, jeśli chodzi o odnalezienie się w społeczeństwie, ale wcale tak nie musi być wyznał Koterski.

Michał Koterski zwrócił uwagę na kolejny istotny element związany z autyzmem. Podkreślił, że wiele osób będących w spektrum autyzmu nigdy nie otrzymało oficjalnej diagnozy. Brak świadomości sprawia, że ci ludzie nie rozumieją swoich własnych zachowań, co znacznie utrudnia im funkcjonowanie w społeczeństwie. Dodatkowo, Koterski zaznaczył, że w środowisku szkolnym osoby te często spotykają się z niesprawiedliwym traktowaniem oraz ocenami.

Człowiek może przejść przez życie, nie wiedząc, a będąc ocenianym i szufladkowanym w taki sposób, że jest niegrzeczny, nie słucha, nie potrafi się skoncentrować, ja przynajmniej tak byłem oceniany i źle o sobie przez to myślałem – zwierzył się Koterski.

Dziś Światowy Dzień Autyzmu

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2007 roku. Celem tego dnia jest zwiększenie świadomości na temat autyzmu oraz promowanie akceptacji i wsparcia dla osób z autyzmem. Autyzm jest zaburzeniem rozwojowym, które wpływa na komunikację, zachowanie oraz interakcje społeczne.

W ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu organizowane są różnorodne wydarzenia edukacyjne i społeczne, mające na celu zwrócenie uwagi na potrzeby osób z autyzmem oraz ich rodzin.

 

Udostępnij: