Steven Hawking był przerażony tym, co się dzieje. Mówił, kiedy nastąpi Śmierć Ziemi

W jednej ze swoich ostatnich prac, Stephen Hawking przedstawił wizje przyszłości, które mogą szokować.

Stephen Hawking, jeden z najwybitniejszych fizyków teoretycznych naszych czasów, zasłynął ze swoich przełomowych osiganc w dzienienie fizyki teoretycznej.

Wizje Stevena Hawkinga

W swojej pracy „A Smooth Exit From Eternal Inflation”, Hawking przedstawił swoje wizje dotyczące przyszłości Ziemi i ludzkości, które jak się okazuje, nie były kolorowe.

Jego badania sugerowały, że do roku 2600 Ziemia może stać się niezdatna do życia z powodu przepełnienia, braku żywności, surowców i wody. Hawking przewidywał, że rosnąca populacja i zużycie energii mogą przekształcić naszą planetę w „płonącą ognistą kulę”. Jako rozwiązanie proponował kolonizację innych planet, uważając, że jedyną szansą na przetrwanie ludzkości jest założenie osad na Marsie czy Księżycu.

Śmierć Ziemi jest tylko kwestią czasu. Ludzkość może przetrwać tylko dzięki kolonizacji kosmosu. W ciągu następnych 50-100 lat niezwykle ważne jest dla nas założenie na innych planetach osad na co najmniej kilka tysięcy ludzi, zwierząt, roślin i owadów. Całkiem możliwe jest zbudowanie pierwszych placówek na Księżycu i Marsie w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat. - twierdził Hawking

Naukowiec ostrzegał również przed innymi globalnymi zagrożeniami, takimi jak wojny nuklearne, epidemie wynikające z genetycznie modyfikowanych wirusów, czy katastrofalne skutki globalnego ocieplenia. W szczególności podkreślał, że Ziemia może podzielić los Wenus, która według badań NASA, cztery miliardy lat temu była podobna do naszej planety, zanim stężenie gazów cieplarnianych nie przekształciło jej w rozgrzaną pustynię.

Hawking wyrażał także obawy dotyczące rozwoju sztucznej inteligencji, podkreślając, że jej niekontrolowany rozwój może prowadzić do zniszczenia ludzkości. Wspólnie z innymi ekspertami, w tym Elonem Muskiem, apelował o zaniechanie prac nad autonomiczną bronią i zachowanie ostrożności w badaniach nad AI, podkreślając, że historia ludzkości to przeważnie historia błędów i głupoty, które w połączeniu z potężnym narzędziem jakim jest AI, mogą przynieść katastrofalne skutki.

Rozwój sztucznej inteligencji może przybliżyć nas do końca ludzkiej rasy. Nie możemy dziś do końca przewidzieć, co się stanie, gdy nasz własny rozum, nasza inteligencja zostaną dodatkowo wzmocnione przez siłę AI. -  mówil podczas wykladu w Cambridge

Kim był Steven Hawking?

Stephen Hawking był wybitnym brytyjskim fizykiem teoretycznym, astrofizykiem, kosmologiem i autorem, który zdobył światową sławę dzięki swojej pracy nad czarnymi dziurami i teoriami dotyczącymi początków wszechświata. Jego najbardziej znaczące osiągnięcia naukowe obejmują teorię promieniowania emitowanego przez czarne dziury, znanego dziś jako promieniowanie Hawkinga, które przewiduje, że czarne dziury mogą emitować promieniowanie i stopniowo tracić masę.

Hawking zasłynął również z pracy nad teorią Wielkiego Wybuchu i rozszerzającego się wszechświata, co zostało opisane w jego popularnonaukowej książce „Krótka historia czasu”. Książka ta, wydana w 1988 roku, stała się międzynarodowym bestsellerem i sprawiła, że skomplikowane idee dotyczące kosmosu stały się dostępne dla szerszej publiczności.

Chorował na stwardnienie zanikowe boczne (ALS), znaną także jako choroba Lou Gehriga. To schorzenie neurodegeneracyjne, które z biegiem lat coraz bardziej ograniczało jego zdolność do ruchu i mówienia. Mimo swojej choroby, Hawking kontynuował aktywną pracę naukową i publiczne wystąpienia za pomocą syntezatora mowy, którym sterował minimalnymi ruchami policzka.

Stephen Hawking zmarł 14 marca 2018 roku w swoim domu w Cambridge. Przyczyną śmierci były powikłania związane z postępującym ALS. Nawet mimo swojej choroby, Hawking nie przestał pracować i inspirować, a jego dziedzictwo naukowe i życiowe lekcje wytrwałości i determinacji w obliczu ogromnych przeciwności życiowych nadal inspirują ludzi na całym świecie.

Zdjęcie Steven Hawking był przerażony tym, co się dzieje. Mówił, kiedy nastąpi Śmierć Ziemi #1

 

 

 

Udostępnij: