Tragiczne wieści! Nie żyje księżna!

Z początkiem lipca dotarła do nas przygnębiająca informacja – w wieku 93 lat zmarła księżna Renata Habsburg Lorena de Zulueta. O jej śmierci poinformował burmistrz Żywca, Antoni Szlagor, który przekazał również szczegóły dotyczące pogrzebu.

Księżna Renata Habsburg Lorena de Zulueta nie żyje

Renata Habsburg Lorena de Zulueta odeszła 18 czerwca, ale wieść o jej śmierci upubliczniono dopiero po kilkunastu dniach. Burmistrz Antoni Szlagor przypomniał, że księżna była silnie związana z Żywcem. To właśnie jej poświęcono film dokumentalny „Ostatnia Habsburżanka”. Była ostatnią przedstawicielką rodu Habsburgów, która wychowała się na żywieckim zamku.

Dziś dotarła do mnie niesłychanie smutna wiadomość. W Madrycie zmarła księżna Renata Habsburg Lorena de Zulueta, najmłodsza córka pary arcyksiążęcej Karola Olbrachta Habsburga i Alicji Ankarcrona. Kochała Żywiec, o czym często wspominała- napisał burmistrz.

Kim była „Ostatnia Habsburżanka”?

Księżna Renata, urodzona w 1931 roku w Żywcu, była córką arcyksięcia Karola Olbrachta Habsburga i szwedzkiej księżnej Alicji Ankarcrony. Swoje dzieciństwo spędziła w Żywcu. W 1951 roku, po śmierci ojca, opuściła Polskę wraz z matką, siostrą Marią Krystyną oraz bratem Karolem Stefanem, udając się do Szwecji, gdzie osiedlili się na stałe. Tam Renata pracowała w antykwariacie w Sztokholmie. Poślubiła hiszpańskiego dyplomatę Eduardo de Zulueta y Dato, syna ambasadora Hiszpanii w Szwecji, i zamieszkała w Hiszpanii.

Burmistrz Szlagor podkreślił, że księżna Renata często wspominała swoje rodzinne miasto, Żywiec, które darzyła ogromnym sentymentem. „Kochała Żywiec” – wspominał. Jej miłość do tego miejsca oraz historia jej życia były inspiracją dla wielu mieszkańców.

Zdjęcie Tragiczne wieści! Nie żyje księżna! #1

Kończy się pewna epoka…

Renata Habsburg Lorena de Zulueta była nie tylko członkiem arystokracji, ale także osobą, która zachowała silne więzi z Polską. Antoni Szlagor zaznaczył, że wraz z jej odejściem kończy się ważny rozdział w historii żywieckiej gałęzi rodziny Habsburgów, znanych z polskiego patriotyzmu. Nigdy nie wyrzekli się oni polskości, co było szczególnie widoczne w działalności i postawie księżnej Renaty.

ZOBACZ TAKŻE: Sanepid ostrzega! Skażona woda w 17 miejscowościach!

W Polsce księżna Renata pojawiła się m.in. w październiku 2012 roku, aby wziąć udział w pogrzebie swojej siostry Marii Krystyny, który odbył się w Żywcu. Pogrzeb księżnej Renaty Habsburg Lorena de Zulueta odbędzie się 29 lipca w Madrycie.

Śmierć księżnej Renaty oznacza koniec pewnej epoki w historii Habsburgów związanych z Żywcem. Jej życie, działalność oraz miłość do rodzinnego miasta pozostaną na zawsze w pamięci mieszkańców i tych, którzy mieli okazję poznać jej historię.

 

Udostępnij: