Nie żyje Jerzy Stuhr! Miał 77 lat.

Zmarł Jerzy Stuhr, informacje o śmierci aktora przekazał jego syn, Maciej Stuhr w rozmowie z Onetem.

Nie żyje Jerzy Stuhr

Smutną wiadomość przekazał syn cenionego aktora, Maciej Stuhr w rozmowie z Onetem.  Aktor od jakeigos czasu zmagał się z nowotworem krtani. Nie podano informacji na temat pogrzebu Jerzego Stuhra.

Kim był Jerzy Stuhr? 

Jerzy Stuhr był wybitnym polskim aktorem, reżyserem, scenarzystą i pedagogiem, urodzonym 18 kwietnia 1947 roku w Krakowie. Jego rodzicami byli Jan Stuhr, profesor historii, oraz Zofia Stuhr, nauczycielka. Dorastał w krakowskiej dzielnicy Podgórze.

Swoją karierę aktorską rozpoczął już we wczesnych latach młodości. W 1966 roku rozpoczął studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Po ich ukończeniu w 1970 roku przez kilka lat związany był z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Następnie, w latach 1973-1977, występował w Teatrze Starym w Krakowie, gdzie zyskał uznanie jako wszechstronny i utalentowany aktor teatralny.

Jerzy Stuhr zasłynął przede wszystkim jako aktor filmowy. Jego debiutem na dużym ekranie był film "Ziemia obiecana" (1975) w reżyserii Andrzeja Wajdy, gdzie zagrał jedną z głównych ról. W latach 70. i 80. XX wieku współpracował z wieloma wybitnymi reżyserami polskimi, m.in. z Krzysztofem Kieślowskim, tworząc niezapomniane kreacje w filmach takich jak "Przypadek" (1981) czy cyklu "Dekalog" (1989).

Zdjęcie Nie żyje Jerzy Stuhr! Miał 77 lat. #1

Oprócz pracy aktorskiej, Jerzy Stuhr od lat zajmował się również reżyserią i scenarystyką filmową. Jego debiut reżyserski miał miejsce w 1983 roku, gdy nakręcił film "Gorączka". Kolejne jego filmy, takie jak "Historie miłosne" (1997), "Listy miłosne" (2001) czy "Co dzień się budzę" (2001), zdobyły uznanie krytyków i publiczności.

Jerzy Stuhr był także cenionym pedagogiem. Od 1990 roku prowadził zajęcia z aktorstwa w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi oraz na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Jego talent i wszechstronność zostały docenione wieloma nagrodami i wyróżnieniami, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jerzy Stuhr był laureatem m.in. Złotych i Srebrnych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Orłów Polskiej Akademii Filmowej. W 2006 roku otrzymał Honorowego Złotego Lwa na Festiwalu Filmowym w Gdyni za wybitne osiągnięcia w polskim kinie.

Był również aktywnym społecznie i zaangażowanym obywatelem. Występował publicznie w sprawach kulturalnych i politycznych, zawsze stając po stronie demokratycznych wartości i wolności twórczej.

Jerzy Stuhr był nie tylko wielkim aktorem i twórcą, ale także symbolem polskiego kina, który swoim talentem, zaangażowaniem i pasją zyskał uznanie nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.Udostępnij: