Teresa Olenderczyk, znana aktorka lalkowa, zmarła 4 lipca w wieku 92 lat. Przez ponad dziesięć lat była obecna w popularnym programie telewizyjnym dla najmłodszych widzów.
- Kim była Teresa Olenderczyk?
- Nie żyje Teresa Olenderczyk
- Wieczorynka „Jacek i Agatka” zdobyła status kultowej
Według serwisu Film Polski, Teresa Olenderczyk zmarła w wieku 92 lat. Przez dziesięć lat była niezapomnianą postacią, animując lalkę Jacka w uwielbianym przez dzieci programie "Jacek i Agatka".
To okres smutny dla polskiej kultury, gdzie w dniach 9 i 11 lipca odeszli kolejno Jerzy Stuhr, wybitny aktor, oraz Edward Redliński, ceniony pisarz i scenarzysta.
Kim była Teresa Olenderczyk?
Aktorka, której kariera rozkwitła na deskach teatrów Lalka i Guliwer, w pierwszym występowała w latach 1953-1954, a w drugim od 1954 do 1958 roku.
ZOBACZ TAKŻE: Żałoba w rodzinie królewskiej! Co za tragedia!
Zyskała popularność dzięki roli niezłomnego Jacek z książki Wandy Chotomskiej w uwielbianej przez dzieci wieczorynce „Jacek i Agatka”, emitowanej w latach 70.
To właśnie ta postać dała początek tak znanym serialom jak Klub Piegowatych czy Order Uśmiechu.
Po zakończeniu aktorskiej kariery w 1958 roku, pracowała przez 26 lat jako redaktorka w TVP.
Nie żyje Teresa Olenderczyk
Serwis Film Polski przekazał smutną wiadomość o odejściu Teresy Olenderczyk. Informując o jej śmierci, podano także szczegóły dotyczące uroczystości pogrzebowych. Aktorka zostanie pochowana 15 lipca w Warszawie, a ostatnie pożegnanie odbędzie się na warszawskich Powązkach.
Dotarła do nas jeszcze jedna smutna informacja. (…) Pogrzeb pani Teresy odbędzie się 15 lipca o godzinie 10 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach – czytamy na serwisie Film Polski
Wieczorynka „Jacek i Agatka” zdobyła status kultowej
Teresa Olenderczyk animowała postać Jacka, którego nazwała na cześć swojego syna, natomiast Barbara Skokowska użyczała głosu Agatce, jego siostrze. Seria "Wieczorynka" przedstawiała przygody rodzeństwa, które zawsze wnosiły ważne przesłanie życiowe.
W programie pacynki były proste, aktorki zakładały czarne rękawiczki, na których palcach wskazujących znajdowały się pomalowane "główki" z piłeczek do tenisa stołowego.
Dobranocka zyskała ogromną popularność, a w latach 60. w sklepach można było nawet znaleźć artykuły higieny osobistej takie jak mydło, krem czy pastę do zębów marki "Jacek i Agatka".
Bajkowe postacie Jacka i Agatki stały się ulubionymi bohaterami dziecięcych zabaw, inspirując do organizowania domowych teatrzyków.