Nie żyje wybitna aktorka znana z "Stawki większej niż życie"!

Świat polskiej kinematografii obiegła smutna wiadomość. W wieku 94 lat, zmarła Barbara Horawianka, znakomita aktorka teatralna i filmowa. Artystka odeszła w Szpitalu Praskim w Warszawie, pozostawiając po sobie bogaty dorobek artystyczny, w którym znajdziemy takie produkcje jak "Pociąg", "Samotność we dwoje", "Kochankowie z Marony" oraz pamiętny serial "Stawka większa niż życie".

Zmarła Barbara Horawianka- wybitna polska aktorka

W wieku 94 lat, zmarła Barbara Horawianka, znakomita aktorka teatralna i filmowa. O śmierci aktorki poinformowała jej bratanica.

Tak, jest to prawda niestety. Ciocia zmarła wczoraj w Szpitalu Praskim w Warszawie - przekazała Maja Horowianka Polskiej Agencji Prasowej.

Kariera pełna sukcesów

Barbara Horawianka przez dziesiątki lat była rozpoznawalną postacią zarówno na ekranie, jak i na scenie teatralnej. Występowała głównie w teatrach warszawskich, ale swoją karierę rozpoczęła na deskach katowickiego Teatru Wyspiańskiego, gdzie jako pięciolatka w 1935 roku zadebiutowała. Jej kunszt aktorski doceniano nie tylko w filmach, ale także w teatrze, gdzie wcielała się w liczne role. Wśród jej niezapomnianych kreacji teatralnych była Tytania w "Śnie nocy letniej", Molly w "Operze za trzy grosze" oraz Podstolina w "Zemście".

Horawianka grała w wielu kultowych polskich produkcjach filmowych, takich jak "Krzyżacy", "Kamienne niebo", "Pensja pani Latter", "Pułkownik Kwiatkowski" czy "Obywatel". Znana była również z występów w serialach, w tym niezapomnianej roli w "Stawce większej niż życie". Współpracowała także ze swoim mężem, Mieczysławem Voitem, z którym wielokrotnie pojawiała się na scenie i ekranie. Ich najważniejsze wspólne produkcje to m.in. "Samotność we dwoje" oraz "Krzyżacy".

Zdjęcie Nie żyje wybitna aktorka znana z "Stawki większej niż życie"! #1

Kim była Barbara Horawianka?

Barbara Horawianka urodziła się 14 maja 1930 roku w Katowicach. Jej miłość do aktorstwa narodziła się już w dzieciństwie, a pierwsze kroki na scenie stawiała w gimnazjum. Choć na początku postanowiła zdobyć bardziej praktyczne wykształcenie, studiując w Liceum Handlowym, jej pasja do teatru zwyciężyła. Wstąpiła do Teatru Rapsodycznego, prowadzonego przez Mieczysława Kotlarczyka, gdzie spędziła trzy lata, co okazało się kluczowym momentem w jej karierze.

Przez lata występowała na deskach najważniejszych polskich teatrów, takich jak Stary Teatr w Krakowie, Teatr im. Juliusza Słowackiego, a później w warszawskich teatrach, w tym w Teatrze Narodowym, Dramatycznym i Polskim.

Odejście na emeryturę

Po śmierci męża w 1991 roku, Barbara Horawianka na pewien czas wycofała się z życia publicznego, ograniczając swoją aktywność artystyczną. Z czasem wróciła do zawodu, przyjmując jednak głównie epizodyczne role. Ostatni raz pojawiła się na ekranach w 2016 roku, w jednym z odcinków serialu "Na dobre i na złe". Oprócz aktorstwa, Horawianka angażowała się w słuchowiska radiowe, gdzie można było usłyszeć jej głos w wielu produkcjach, takich jak "Nad Niemnem" czy "Dymy nad Birkenau".

W trakcie swojej kariery zdobyła wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. W 2007 roku otrzymała Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a w 2013 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za swoje wybitne zasługi na rzecz kultury polskiej.

Barbara Horawianka pozostanie w pamięci wielu pokoleń widzów jako wybitna artystka, której talent na zawsze wpisał się w historię polskiej kinematografii i teatru.

 

 

Udostępnij: