Konfesjonał, miejsce, które dla wielu osób powinno być przestrzenią spowiedzi i duchowego oczyszczenia, czasem staje się źródłem nieoczekiwanych i traumatycznych przeżyć. Jakie konsekwencje mogą mieć takie doświadczenia dla osób, które powierzyły swoje najgłębsze tajemnice księdzu?
- Traumatyczne doświadczenia z konfesjonału
- Czy spowiedź dziecka to przemoc?
- Czy spowiedź dzieci powinna być zakazana?
- Kto powinien przygotować dziecko do spowiedzi?
W sytuacjach, gdy zaufanie do osoby duchownej zostaje nadszarpnięte, a zachowanie księdza budzi niepokój, takie doświadczenie może wywołać silny stres i poczucie niepokoju. Do takich sytuacji dochodzi, gdy w konfesjonale zadawane są niewłaściwe pytania lub zachowanie duchownego przekracza granice intymności i szacunku.
Traumatyczne doświadczenia z konfesjonału
Wizyta w konfesjonale może pozostawić po sobie głęboko traumatyczne wspomnienia, które towarzyszą przez wiele lat.
ZOBACZ TAKŻE: „Smutne pożegnanie”! Żałoba w Pałacu Buckingham
Dziecko, które musi opowiedzieć obcemu mężczyźnie o swoich wstydliwych sprawach, nie zawsze rozumie sens tego doświadczenia.
W niektórych przypadkach zmuszanie dzieci do spowiedzi bywa uznawane za formę przemocy, a nawet narażanie ich na potencjalne nadużycia ze strony duchownych.
Wiele osób wspomina swoją pierwszą spowiedź jako stresujący moment, w którym czuli się zagubieni, przerażeni i obarczeni poczuciem winy, nie rozumiejąc do końca, dlaczego musieli przechodzić przez takie doświadczenie.
Czy spowiedź dziecka to przemoc?
Damian Maliszewski, muzyk i dziennikarz, poruszył temat spowiedzi dzieci w jednym ze swoich nagrań na TikToku. Stwierdził, że zmuszanie dzieci do przystąpienia do spowiedzi jest formą przemocy.
Nieważne na kogo dziecko w konfesjonale trafi, na dobrego, czy złego księdza - sam fakt zmuszania dzieci do takiego kontaktu, łamie ich prawa i kaleczy delikatną psychikę. Już sama myśl, że dziecko klęczy w ciemnym konfesjonale i mówi na ucho obcemu mężczyźnie o swoich największych sekretach, napawa mnie obrzydzeniem - napisał Maliszewski
Damian Maliszewski opowiedział o traumatycznym doświadczeniu, które miało miejsce po śmierci jego ojca, gdy miał 20 lat.
Zaszantażowany przez ówczesnego proboszcza, który zagroził, że nie odprawi pogrzebu, jeśli nie przystąpi do spowiedzi, Maliszewski poczuł się zmuszony do udziału w tym rytuale.
Gdy zmarł tata, miałem 20 lat. Zaszantażowany przez ówczesnego proboszcza, że jeśli nie pójdę do spowiedzi, to ojcu pogrzebu nie zrobi, musiałem pójść - opowiada Maliszewski
Podczas rozmowy z księdzem, który miał go wysłuchać w konfesjonale, Maliszewski zapytał o losy swojego ojca, jednak odpowiedź, którą usłyszał, była szokująca.
Ksiądz Łukasz zignorował jego pytanie, uznając temat ojca za "nieważny", a zamiast tego skupił się na osobistych kwestiach Maliszewskiego, wypytując go o szczegóły jego życia seksualnego.
Ksiądz Łukasz, gdy mu powiedziałem, że zmarł tata i zapytałem, gdzie on teraz jest, powiedział, że nie chce ze mną rozmawiać o ojcu. Że to nieważne. 'Porozmawiajmy o twojej orientacji. Jakie filmy oglądasz? Jakie masz fantazje? Itd'. Wypytywał o najbardziej intymne szczegóły mojego życia seksualnego - wspomina
Rozmowa trwała około pół godziny, w czasie której Maliszewski czuł się coraz bardziej zdezorientowany i zraniony. Wspomina, że był w rozsypce emocjonalnej, a zachowanie duchownego tylko pogłębiło jego cierpienie.
Spowiedź trwała pół godziny. Byłem w rozsypce – dodaje na koniec
Czy spowiedź dzieci powinna być zakazana?
W mediach coraz częściej pojawiają się głosy krytyki dotyczące spowiadania dzieci.
Niektórzy apelują o zakazanie tej praktyki, twierdząc, że nie należy zmuszać dzieci do uczestnictwa w spowiedzi.
Uważam, że spowiedź dzieci powinna być zakazana. Nie można zmuszać do tego ludzi! - powiedział Robert Biegroń
Podobnie dr Maria Kubisa, ginekolożka i obrończyni praw dzieci, nazywa spowiedź dzieci przemocą psychiczną i traumą. Zwraca uwagę, że duchowni często nie mają odpowiedniego przygotowania psychologicznego, co może prowadzić do niewłaściwych reakcji na wrażliwe wyznania dzieci.
Skończmy z wyrządzaniem dzieciom krzywdy. Spowiedź to przemoc psychiczna. To trauma dla dziecka - powiedziała Kubisa
Kto powinien przygotować dziecko do spowiedzi?
Rodzice, którzy decydują się na wysłanie dziecka do spowiedzi, powinni odpowiednio przygotować je do tego doświadczenia.
Ważne jest, aby przed wizytą porozmawiać z dzieckiem i dokładnie wyjaśnić, na czym polega spowiedź, jak przebiega jej proces oraz po co się ją odbywa.
Należy także wskazać, jakie konsekwencje wiążą się z przystąpieniem do sakramentu.
Dobrze jest wybrać księdza, który ma odpowiednie podejście do dzieci, a jeśli w parafii brakuje takiego, warto rozważyć spowiedź w sąsiedniej.
Po zakończeniu spowiedzi warto ponownie porozmawiać z dzieckiem, zapytać o jego wrażenia i odpowiedzieć na ewentualne pytania, co pomoże zminimalizować stres i wyjaśnić wszelkie wątpliwości.
Źródło zdjęć: Canva