NIE ŻYJE Stanisław TYM!

Z głębokim żalem świat kultury i mediów pożegnał Stanisława Tyma, wybitnego aktora, satyryka i pisarza. Informację o jego śmierci podała redakcja „Polityki”, w której przez lata publikował swoje felietony. Gwiazda kultowych filmów „Miś” i „Rozmowy kontrolowane” zmarła w wieku 87 lat. Tym przez dekady był jednym z najważniejszych głosów kształtujących polską satyrę i humor.

Kim był Stanisław Tym? 

Stanisław Tym urodził się 17 lipca 1937 roku w Małkini Górnej. Już od młodości związał się ze światem sztuki i satyry. Swoje pierwsze kroki w karierze stawiał jako aktor i reżyser w Studenckim Teatrze Satyryków, gdzie również pisał skecze. Dzięki niezrównanej umiejętności obserwacji oraz dowcipnemu spojrzeniu na rzeczywistość, szybko zdobył popularność.

Największy rozgłos przyniosły mu role filmowe, zwłaszcza kultowa postać Ryszarda Ochódzkiego z serii filmów Stanisława Barei, takich jak „Miś”, „Rozmowy kontrolowane” i „Ryś”. Tym wcielił się także w pasażera bez biletu w „Rejsie” Marka Piwowskiego, który na zawsze zapisał się w historii polskiego kina.

Tym był nie tylko aktorem, ale również scenarzystą, reżyserem oraz autorem niezliczonych skeczy i sztuk teatralnych. Jego teksty, jak słynne „Ucz się, Jasiu” w wykonaniu Jana Kobuszewskiego i Wiesława Gołasa, stały się ikonami polskiego kabaretu. Współpracował z takimi legendami, jak Wiesław Michnikowski czy Wojciech Młynarski.

Oprócz pracy artystycznej Tym był zaangażowany w działalność społeczną. W latach 70. podpisał list protestacyjny przeciwko zmianom w Konstytucji PRL, co sprawiło, że znalazł się pod nadzorem cenzury. Przez całe życie pozostawał wierny swoim poglądom, będąc symbolem niezależności i odwagi.

Jako dyrektor i reżyser teatrów, Tym odcisnął swoje piętno na polskiej scenie teatralnej. W latach 1983–1986 kierował Teatrem Dramatycznym w Elblągu, a później pracował w warszawskich teatrach Rampa i Powszechnym. Jego talent reżyserski i umiejętność tworzenia angażujących spektakli przyciągały widzów przez dekady.

W późniejszych latach Tym skupił się na publicystyce. Jego felietony publikowane w „Wprost”, „Rzeczpospolitej” i „Polityce” były pełne trafnych spostrzeżeń i charakterystycznego humoru. Był laureatem wielu nagród, m.in. Nagrody Kisiela za najlepszy felieton oraz tytułu Mistrza Mowy Polskiej. Jego twórczość doceniano za przenikliwość, poczucie humoru i uniwersalność przekazu.

Stanisław Tym mieszkał w malowniczej wsi nad jeziorem Wigry. Był wegetarianinem i człowiekiem głęboko związanym z naturą. Przez całe życie wspierała go żona, Anna Kokozow-Tym, z którą tworzył harmonijny duet aż do jej śmierci w 2023 roku.

Zdjęcie NIE ŻYJE Stanisław TYM! #1

Nie żyje Stanisław Tym!

Informację o śmierci aktora  podała redakcja „Polityki”, w której przez lata publikował swoje felietony. Gwiazda kultowych filmów „Miś” i „Rozmowy kontrolowane” zmarła w wieku 87 lat. Tym przez dekady był jednym z najważniejszych głosów kształtujących polską satyrę i humor.

 

"Z ogromnym żalem informujemy o śmierci Stanisława Tyma, wielkiej postaci polskiej kultury i mediów. Przez dekady meblował nam zbiorową wyobraźnię i kształtował poczucie humoru. (...) Spojrzenie Tyma jako autora, który przez dekady meblował nam zbiorową wyobraźnię i kształtował poczucie humoru, nigdy się nie zestarzało"

 

Rodzinie i bliskim składamy głębokie wyrazy współczucia!

 

 

 

Źródło zdjecia: Autorstwa Marcin Gierasimowicz - taken by Marcin Gierasimowicz, an amateur photographer who helped odder in gathering materials for Wikinews from the 2007 Festival of Cabaret, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5962911

Udostępnij: