W wieku 80 lat zmarł Wacław Janicki, wybitny polski aktor. O śmierci artysty poinformowało Muzeum Cricoteka.
Kim był Wacław Janicki?
Wacław Janicki (ur. 8 maja 1944 w Lanckoronie, zm. 8 stycznia 2025) to postać nietuzinkowa, która zapisała się w historii polskiego teatru, filmu oraz sztuki jubilerskiej. Znany głównie z występów w duecie z bratem bliźniakiem, Lesławem Janickim, przez lata łączył różnorodne pasje i talenty.
Wacław Janicki pochodził z rodziny o głębokich tradycjach artystyczno-rzemieślniczych. Ojciec, Tadeusz Janicki, był szlifierzem diamentów, co silnie wpłynęło na zainteresowania zawodowe obu braci. Lesław wybrał studia malarskie na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, natomiast Wacław poświęcił się historii sztuki, którą studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Droga Wacława Janickiego do świata teatru rozpoczęła się w 1966 roku, kiedy wraz z bratem nawiązał współpracę z Tadeuszem Kantorem. Ich debiutem w teatrze Cricot 2 był udział w happeningu „Linia podziału”. Od tego czasu Wacław i Lesław stali się stałymi uczestnikami spektakli Kantora, towarzysząc mu aż do jego śmierci w 1990 roku.
W 1974 roku Wacław Janicki zadebiutował na dużym ekranie, wcielając się w postać Kosmy Kiemlicza w ekranizacji „Potopu” w reżyserii Jerzego Hoffmana. Jego brat, Lesław, zagrał Damiana, tworząc razem niezapomniany duet. Poza filmem, Wacław kontynuował swoją karierę na scenie, występując w telewizyjnych realizacjach spektakli Kantora oraz w epizodach w polskich serialach, takich jak „Na dobre i na złe”.
Po zakończeniu kariery aktorskiej bracia Janiccy wrócili do swoich rodzinnych korzeni, zakładając w Krakowie firmę jubilerską. Lesław specjalizował się w szlifowaniu diamentów, natomiast Wacław poświęcił się gemmologii, czyli badaniu i identyfikacji kamieni szlachetnych. Ich wyroby zdobyły uznanie zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Wacław i Lesław Janiccy byli także autorami książki „Dziennik podróży z Kantorem 1979–1990”, wydanej w 2000 roku. Publikacja ta stanowi niezwykły zapis ich współpracy z jednym z najwybitniejszych polskich twórców teatralnych. W uznaniu zasług dla polskiej kultury Wacław Janicki został w 2021 roku odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis”.
Nie żyje Wacław Janicki
Wacław Janicki zmarł 8 stycznia 2025 roku, pozostawiając po sobie bogaty dorobek artystyczny i rzemieślniczy. Jego życie i działalność były dowodem na to, że pasję można realizować na wielu płaszczyznach, pozostawiając trwały ślad w różnych dziedzinach sztuki.
Z głębokim żalem przyjęliśmy informację o śmierci Wacława Janickiego- czytamy na profilu Muzeum Cricoteka.
Ostatnie pożegnanie aktora odbędzie się we wtorek 14 stycznia 2025 roku o godzinie 12:00 w Bazylice Mariackiej, następnie ciało zmarłego odprowadzone zostanie na Cmentarz Rakowicki.
Źródlo zdjęć: Canva