Stanisław Brudny, ceniony aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, odszedł 13 stycznia 2025 roku w wieku 95 lat. Informację o śmierci przekazał Teatr Śląski w Katowicach, z którym artysta rozpoczynał swoją karierę.
Kim był Stanisław Brudny?
Stanisław Brudny urodził się 16 maja 1930 roku w Pilźnie. Już od najmłodszych lat zdradzał wyjątkowy talent artystyczny, co zostało potwierdzone, gdy ukończył Studium Aktorskie przy Teatrze Śląskim w Katowicach w 1953 roku. Przez ponad 20 lat (1951-1972) związany był z katowicką sceną, gdzie stawiał pierwsze kroki w aktorstwie i budował solidne fundamenty swojej przyszłej kariery.
W 1972 roku Brudny przeniósł się do Warszawy, gdzie nawiązał współpracę z Teatrem Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza. W ciągu swojej kariery wystąpił w ponad 160 spektaklach, współpracując z najwybitniejszymi polskimi reżyserami, w tym z Gustawem Holoubkiem, Jerzym Jarockim i Krystyną Jandą. Jego wszechstronność i pasja do sztuki pozwoliły mu realizować się w różnorodnych rolach, zarówno dramatycznych, jak i komediowych.
Stanisław Brudny był ceniony nie tylko na scenie teatralnej, lecz także w kinematografii i telewizji. Jego talent doceniano wielokrotnie – otrzymał liczne nagrody, w tym:
- Srebrną Maskę w 1971 roku za wybitne kreacje teatralne,
- nagrodę za rolę Jozuego Carvila w słuchowisku radiowym "Jutro" (2008),
- Splendor Splendorów, prestiżowe wyróżnienie Teatru Polskiego Radia, w 2009 roku.
Aktor zagrał w ponad kilkudziesięciu peodukacjach telewizyjnych. Wystąpił między innymi w takich serialach jak: "Na dobre i na złe", "Ojciec Mateusz", "Plebania", "M jak miłość". Ostatnią produkcją w jakiej wystąpił była "Akademia Pana Kleksa".
Brudny często wspominał, że całe życie był „w biegu”, nieustannie poszukując nowych form wyrazu artystycznego. W jednym z wywiadów podkreślał wpływ wojennych przeżyć na swoją osobowość i podejście do sztuki. Z dzieciństwa zapamiętał wyjątkową sytuację, gdy pewna kobieta przepowiedziała jego artystyczną przyszłość, zauważając, że „patrzy gdzieś poza ludzi”.
Pomimo zawodowego sukcesu, Stanisław Brudny nigdy nie zapomniał o swoim rodzinnym mieście, Pilźnie. Zainicjował wiele lokalnych działań, w tym ufundowanie kapliczki św. Jana Nepomucena oraz organizację Sąsiedzkiego Kolędowania. W uznaniu jego zasług, 29 października 2024 roku został odznaczony Medalem Jubileuszu 670-lecia Lokacji Miasta Pilzna.
Nie żyje wybitny polski aktor
Stanisław Brudny zmarł 13 stycznia 2025 roku. Aktor odszedł w wieku 95, a informację o jego śmierci przekazał Teatr Śląski w Katowicach, gdzie artysta rozpoczynał swoją karierę.
Z głębokim żalem przyjęliśmy dziś wiadomość o śmierci Stanisława Brudnego — wybitnego aktora teatralnego, filmowego i dubbingowego, ale przede wszystkim przyjaciela wielu z nas. - czytamy w poście.
Zmarłego artystę pożegnali inni aktorzy w swoich social mediach:
Stanisław Brudny 1930-2025
Ogromnie mi przykro.
Ale uśmiecham się do tego zdjęcia.
Uśmiecham się do Ciebie Stasiu.
Uśmiecham się i płaczę i znów się uśmiecham, do wszystkich tych wspólnych chwil.
Mam nadzieję, że pochowają Cię tak jak chciałeś. W trumnie z desek, z drzewa, które zostało posadzone w dniu twoich urodzin, przez twojego stryja. A gdy je ścięto, cztery deski zostawiłeś sobie na trumnę.
Niech tak się stanie🖤
Spoczywaj w pokoju. - napisał Marcin Bosak
Rodzinie i przyjaciołom zmarłego aktorka składamy najszczersze wyrazy współczucia.
Źródło zdjęć: Canva/ Wikipedia - Autorstwa Ja Fryta from Strzegom - Stanisław BrudnyUploaded by Dudek1337, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26898831