"Czuje zbliżającą się śmierć..." - Papież Franciszek w złym stanie!

Stan zdrowia papieża Franciszka, mającego obecnie 88 lat, budzi coraz większy niepokój. Według doniesień włoskiej prasy Ojciec Święty trafił do Polikliniki Gemelli w Rzymie z powodu poważnych problemów zdrowotnych

Lekarze zdiagnozowali u niego obustronne zapalenie płuc, co wymagało wdrożenia intensywnej terapii antybiotykowej i kortyzonowej. Sytuacja zdrowotna papieża określana jest jako złożona, jednak Watykan nie potwierdził, by istniało bezpośrednie zagrożenie życia. Mimo to, źródła cytowane przez dziennik „Politico” podają, że Franciszek miał powiedzieć, iż tym razem „nie przeżyje” choroby.

Problemy zdrowotne papieża – co wiadomo?

Ojciec Święty od dłuższego czasu zmaga się z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi. Ostatnie badania wykazały polimikrobiologiczną infekcję dróg oddechowych, co w połączeniu z wiekiem i wcześniejszymi schorzeniami zwiększa ryzyko powikłań.

Jak podaje informator „Politico”, Franciszek początkowo nie chciał udać się do szpitala, jednak lekarze stanowczo ostrzegli go, że pozostanie w Watykanie może skończyć się tragicznie. Decyzja o hospitalizacji zapadła po tym, jak stan papieża znacznie się pogorszył, uniemożliwiając mu m.in. wygłoszenie niedzielnego kazania Anioł Pański.

Franciszek cierpi z powodu silnego bóli i prywatnie wyraził pewność, że tym razem nie uda mu się przeżyć. W niedzielę lekarze z Gemelii zmartwili papieża, uniemożliwiając mu wygłoszenie regularnego porannego kazania Anioł Pański. Teraz działa wyłącznie tak, jak polecają mu lekarze - przekazał informator “Politico”

Przygotowania do konklawe – papież myśli o następcy?

Doniesienia mediów wskazują, że Watykan zaczyna przygotowywać się na ewentualne konklawe, czyli tajne zgromadzenie kardynałów mające na celu wybór nowego papieża. W ramach tych działań Franciszek zdecydował się przedłużyć kadencję kardynała Giovanniego Battisty Re, pełniącego funkcję dziekana Kolegium Kardynałów. To właśnie on ma nadzorować przebieg przyszłego konklawe.

Papież czuje zbliżającą się śmierć i dlatego przygotowuje następcę. 6 lutego, przed hospitalizacją, przedłużył kadencję włoskiego kardynała Giovanniego Battisty Re na stanowisku dziekana Kolegium Kardynałów i to on będzie nadzorować pewne przygotowania do potencjalnego konklawe, tajnego zgromadzenia, które decyduje o wyborze nowego papieża. Ruch ten, który kontrowersyjnie ominął zaplanowane głosowanie najwyższych kardynałów nad kolejnym dziekanem, miał na celu zapewnienie, że proces przebiegnie zgodnie z życzeniami Franciszka

–powiedział  informator.

Decyzja o pozostawieniu kardynała Re na tym stanowisku, pomimo jego wieku, wzbudziła kontrowersje. Zwykle wybór dziekana dokonywany jest przez głosowanie, jednak tym razem papież postanowił ominąć ten proces, chcąc zapewnić, że przebieg konklawe odbędzie się zgodnie z jego wolą. Choć kardynał Re nie będzie mógł brać bezpośredniego udziału w wyborze nowego papieża, odegra kluczową rolę w kulisy dyskusji, które tradycyjnie odbywają się za zamkniętymi drzwiami.

Watykan wstrzymuje uroczystości – co dalej?

W związku z pogorszeniem się stanu zdrowia Franciszka, Watykan odwołał wszystkie zaplanowane na najbliższe dni uroczystości, w których miał uczestniczyć Ojciec Święty. Nie wiadomo jeszcze, kiedy papież będzie mógł powrócić do pełnienia swoich obowiązków.

Ojciec Święty przebywa w rzymskiej klinice Gemelli już od kilku dni i najprawdopodobniej pozostanie tam przez dłuższy czas. Watykańscy urzędnicy uspokajają jednak, że sytuacja jest pod kontrolą, a papież otrzymuje najlepszą możliwą opiekę medyczną.

Co czeka Kościół katolicki?

Pogarszający się stan zdrowia papieża Franciszka rodzi pytania o przyszłość Kościoła katolickiego. Choć konklawe to proces ściśle tajny, już teraz można przypuszczać, że wybór następcy obecnego papieża wzbudzi szerokie zainteresowanie i liczne spekulacje.

Źródła zdjęć: Wikipedia - Autorstwa Casa Rosada (Argentina Presidency of the Nation), CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=25182996

Udostępnij: