Ostatnie chwile Jana Pawła II – duchowe pożegnanie, które poruszyło świat

2 kwietnia 2005 roku stał się jedną z najbardziej pamiętnych dat we współczesnej historii Kościoła. Tego dnia zmarł Jan Paweł II, papież, który nie tylko odmienił oblicze papiestwa, ale również głęboko zapisał się w sercach wiernych na całym świecie. Jego odejście było nie tylko końcem epoki, ale też chwilą pełną duchowego znaczenia i niezwykłego spokoju.

Symboliczne odejście – szept, który poruszył miliony

W ostatnich godzinach życia, papież, wycieńczony chorobą i trwający w milczeniu swojego apartamentu, wypowiedział słowa, które do dziś rozbrzmiewają w pamięci ludzi wierzących i niewierzących. Jego ostatnia prośba była prostym, lecz potężnym wyrazem duchowego pokoju:

„Pozwólcie mi iść do domu Ojca”

Były to słowa pełne pokory i zaufania, które stały się duchowym testamentem Jana Pawła II.

Gest drżącej ręki – ostatnia wiadomość spisana na papierze

Tuż przed śmiercią, kiedy nie był już w stanie mówić z powodu przebytej tracheotomii, poprosił o kartkę i długopis. Z ostatkiem sił zapisał kilka słów, które w niezwykły sposób oddają jego wewnętrzne zmagania i jednoczesne zawierzenie Bogu:

„Co wy mi zrobiliście? Ale... Totus Tuus!”

To wyznanie zawierało zarówno ból, jak i całkowite oddanie się Maryi, które towarzyszyło mu przez całe życie. "Totus Tuus", czyli "Cały Twój", było jego osobistym mottem i nieodłączną częścią duchowości.

 

Świat w żałobie – wspólna modlitwa i pożegnanie papieża

W chwili śmierci papieża Plac Świętego Piotra wypełnił się tysiącami wiernych. Ludzie modlili się, śpiewali i trwali w ciszy, oddając hołd człowiekowi, który przez 27 lat prowadził Kościół z ogromną wiarą i miłością.

Jego pogrzeb stał się jednym z największych zgromadzeń w historii współczesnego świata – uczestniczyło w nim około 300 tysięcy osób oraz przedstawiciele prawie 200 krajów. Uroczystości przewodniczył kardynał Joseph Ratzinger, który wkrótce sam został papieżem – jako Benedykt XVI.

 

Dziedzictwo, które trwa

Jan Paweł II nie tylko odszedł w sposób godny i pełen łaski, ale zostawił po sobie słowa, które są dziś symbolem nadziei i wiary. Jego życie, cierpienie i śmierć to świadectwo człowieka, który do końca pozostał wierny swoim przekonaniom.

Źródło zdjęcia: Wikipedia - Autorstwa Eric Draper - whitehouse.gov, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=115922

 

Udostępnij: