NIE ŻYJE papież Franciszek!

Nie żyje papież Franciszek. Ojciec Święty zmarł 21 kwietnia 2025 roku o 7:35 rano w Watykanie.

Kim był papież Franciszek?

Jorge Mario Bergoglio urodził się w rodzinie włoskich imigrantów w Buenos Aires jako najstarszy z pięciorga dzieci. Jego ojciec pracował jako kolejarz, a matka zajmowała się domem. W młodości marzył o karierze chemika, studiował technologię chemiczną, ale ostatecznie poczuł powołanie do życia zakonnego.

W 1958 roku wstąpił do nowicjatu jezuitów. Studiował filozofię i teologię, a święcenia kapłańskie przyjął 13 grudnia 1969 r. Przez wiele lat wykładał na uczelniach jezuickich i pełnił funkcje przełożonego prowincjalnego jezuitów w Argentynie. Był znany z prostoty życia, głębokiej duchowości i bliskości z ubogimi.

W 1992 r. został biskupem pomocniczym Buenos Aires, a pięć lat później — arcybiskupem metropolitą tej diecezji. W 2001 r. Jan Paweł II mianował go kardynałem. Jako kardynał, Bergoglio prowadził skromne życie – sam gotował, mieszkał w małym mieszkaniu i często korzystał z transportu publicznego.

Po rezygnacji papieża Benedykta XVI, 13 marca 2013 r. Jorge Mario Bergoglio został wybrany na papieża. Przyjął imię Franciszek, nawiązując do św. Franciszka z Asyżu – symbolu ubóstwa, pokoju i troski o stworzenie. To pierwszy papież jezuita, pierwszy papież z Ameryki Południowej i pierwszy od ponad tysiąca lat spoza Europy.

W ostatnich miesiącach jego zdrowie znacznie się pogorszyło z powodu obustronnego zapalenia płuc, które wymagało ponad pięciotygodniowej hospitalizacji w rzymskim szpitalu Gemelli. W trakcie leczenia wystąpiły powikłania, w tym niewydolność nerek i epizody ostrej niewydolności oddechowej, co czyniło jego stan krytycznym.

Nie żyje papież Franciszek!

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek, 21 kwietnia 2025 roku, o godzinie 7:35 rano w Watykanie. Informację o jego śmierci potwierdził kardynał Kevin Farrell, kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego, który ogłosił, że „Biskup Rzymu, Franciszek, powrócił do domu Ojca". 

"O 7.35 rano biskup Rzymu, Franciszek, powrócił do domu Ojca. Całe jego życie było poświęcone służbie Panu i Jego Kościołowi" — przekazał kard. Kevin Farrell, Kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego.

Pomimo tych trudności, papież Franciszek wykazywał niezwykłą determinację, by kontynuować swoją posługę. Nawet w trakcie rekonwalescencji pojawiał się publicznie, odwiedzał więźniów i uczestniczył w wydarzeniach Wielkiego Tygodnia. W Niedzielę Wielkanocną, dzień przed śmiercią, pojawił się na balkonie Bazyliki św. Piotra, aby udzielić błogosławieństwa "Urbi et Orbi", co było jego ostatnim publicznym wystąpieniem.

Jego pontyfikat zostanie zapamiętany jako czas głębokich reform, otwartości na dialog i troski o najbardziej potrzebujących. Papież Franciszek pozostawił po sobie dziedzictwo pokory, miłosierdzia i zaangażowania społecznego, które na zawsze wpisały się w historię Kościoła katolickiego.

Udostępnij: