Robert Prevost stanie na czele Kościoła. Kim jest nowy papież?

„Habemus papam!” – ogłoszono 8 maja na Placu św. Piotra. Po zaledwie dwóch dniach konklawe kardynałowie wybrali nowego przywódcę Kościoła katolickiego. Został nim kardynał Robert Prevost ze Stanów Zjednoczonych, który przyjął imię Leon XIV. To historyczny wybór – po raz pierwszy w historii głową Kościoła został duchowny z Zakonu Świętego Augustyna, a jednocześnie dopiero drugi papież pochodzący z Ameryki.

Leon XIV stanął na czele Kościoła. Kim jest nowy papież?

„Habemus papam!” – ogłoszono 8 maja na Placu św. Piotra! Kardynałowie wybrali nowego przywódcę Kościoła katolickiego. Został nim kardynał Robert Prevost ze Stanów Zjednoczonych, który przyjął imię Leon XIV. Kim jest nowy papież?

Kim jest nowy papież? Od Chicago do Watykanu

Nowy papież urodził się w 1955 roku w Chicago. Jego ojciec miał korzenie francusko-włoskie, a matka hiszpańskie. Już od najmłodszych lat wykazywał głębokie zainteresowanie wiarą i powołaniem kapłańskim. Jak wspomina jego szkolny kolega John Doughney, cytowany przez Chicago Sun-Times:

Już jako nastolatek Robert miał w sobie coś, co mówiło: jestem tu po coś więcej. Jego wiara była dojrzała, spokojna, ale bardzo silna.

Brat papieża, John Prevost, ujawnia natomiast, że przyszłość Roberta została „przepowiedziana”:

Gdy Robert był w pierwszej klasie, jedna z sąsiadek powiedziała mu, że zostanie papieżem. To była taka dziecięca scena, ale pamiętam ją do dziś.

Święcenia kapłańskie przyjął w wieku 27 lat. Zdobył doktorat z prawa kanonicznego w Rzymie, a przez lata pełnił posługę misyjną w Peru – jako proboszcz, misjonarz i wykładowca. W latach 2001–2013 kierował całym Zakonem Świętego Augustyna jako przełożony generalny.

Bliski współpracownik papieża Franciszka

W ostatnich latach Prevost był jedną z kluczowych postaci w Watykanie – jako prefekt Dykasterii ds. Biskupów miał wpływ na nominacje biskupie na całym świecie. Był również przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej. Papież Franciszek mianował go kardynałem w 2023 roku, co stanowiło wyraźny znak zaufania.

W lutym 2025 roku został włączony do grona kardynałów biskupów, a kilka tygodni później prowadził modlitwę na Placu św. Piotra w intencji chorego Franciszka. Te wydarzenia wyraźnie zapowiadały jego coraz ważniejszą rolę w Kościele.

Przesłanie Leona XIV: Pokój, misja, dialog

W swoim pierwszym wystąpieniu jako papież Leon XIV wygłosił przemówienie, które nadało ton jego pontyfikatowi:

Nie tylko pragniemy, ale i potrzebujemy pokoju w naszych czasach. To pokój Chrystusa Zmartwychwstałego, który rozbraja. Boga, który kocha nas wszystkich, bez żadnych warunków.

Podkreślił również znaczenie kontynuacji misji swojego poprzednika:

Zachowujemy ten głos, słaby, ale zawsze odważny, papieża Franciszka, który błogosławił Rzym i świat. Pozwólcie, żebym kontynuował to błogosławieństwo.

Leon XIV zapowiedział też kierunek, w jakim chce prowadzić Kościół:

Musimy razem starać się być Kościołem misyjnym, który buduje mosty i dialog. Kościołem, który przyjmuje tych, którzy potrzebują naszego miłosierdzia i miłości.

Zdjęcie Robert Prevost stanie na czele Kościoła. Kim jest nowy papież? #1

Papież środka?

Choć media określają go jako „kandydata środka”, jego wybór może oznaczać kontynuację linii reform rozpoczętych przez Franciszka – z naciskiem na miłosierdzie, obecność na peryferiach i głębsze zakorzenienie Kościoła w realiach współczesnego świata.

Źródło zdjęcia: Wikipedia

Udostępnij: