W wieku 76 lat odszedł Stanisław Weryk, jeden z najbardziej cenionych zawodników polskiego kolarstwa przełomu lat 60. i 70. Informację o jego śmierci przekazał Zachodniopomorski Związek Kolarski. Weryk był nie tylko utytułowanym zawodnikiem, ale również aktywnym działaczem sportowym i wieloletnim członkiem kolarskiej społeczności.
- Wzruszające pożegnanie kolarskiej legendy
- Ceremonia pogrzebowa w Stargardzie
- Złoty medalista mistrzostw Polski i reprezentant kraju
- Członek kadry olimpijskiej i mentor młodych kolarzy
Wzruszające pożegnanie kolarskiej legendy
Zachodniopomorski Związek Kolarski poinformował o śmierci Weryka 7 lipca. W oficjalnym komunikacie przekazano słowa pełne emocji:
"Z głębokim smutkiem żegnamy członka naszej społeczności – kolarza, działacza sportowego [...] Stanisława Weryka. Zostawiłeś, Stasiu, w żalu tylu kolarskich przyjaciół, pozdrów w niebie tych, którzy odeszli od nas na wieczny wyścig" – czytamy w poruszającym wpisie.
Ceremonia pogrzebowa w Stargardzie
Ostatnie pożegnanie Stanisława Weryka odbędzie się w piątek 11 lipca o godzinie 13:00 w kaplicy na Starym Cmentarzu Komunalnym w Stargardzie. To właśnie tam przyjaciele, rodzina i sympatycy kolarstwa będą mogli oddać hołd jednemu z najwybitniejszych kolarzy swojego pokolenia.
Złoty medalista mistrzostw Polski i reprezentant kraju
Weryk był zawodnikiem Gryfu Szczecin, z którym odnosił liczne sukcesy. Największe triumfy przyszły w 1969 roku, kiedy to wraz ze Stanisławem Labochem, Wojciechem Matusiakiem i Rajmundem Zielińskim sięgnął po złoty medal mistrzostw Polski w kolarstwie torowym w wyścigu drużynowym. Ten sam sezon przyniósł mu także 8. miejsce podczas mistrzostw świata w Brnie, co było ogromnym osiągnięciem na arenie międzynarodowej.
ZOBACZ TAKŻE: Nie żyje polska aktorka znana z kultowych seriali telewizyjnych
Członek kadry olimpijskiej i mentor młodych kolarzy
Stanisław Weryk był również członkiem kadry olimpijskiej, co potwierdzało jego najwyższy sportowy poziom. Choć nie wystartował w igrzyskach olimpijskich, jego obecność w reprezentacji była dowodem uznania dla jego talentu i pracy. Po zakończeniu kariery aktywnie angażował się w rozwój kolarstwa w regionie, wspierając młodsze pokolenia zawodników oraz pełniąc funkcje organizacyjne w strukturach sportowych.
Weryk nie tylko imponował osiągnięciami, ale też osobowością. Zawsze uśmiechnięty, zaangażowany i otwarty na innych, był przykładem sportowego ducha. Dla wielu był mentorem, który potrafił zainspirować do pracy i walki o własne marzenia na trasie.
Źródło: Facebook / Canva