Joanna Kołaczkowska zmarła 17 lipca 2025 roku. Jak się okazuje, "caryca kabaretu" jeszcze długo przed śmiercią, wybrała swoje następczynie w kabarecie Hrabi.
17 lipca 2025 roku na zawsze zapisze się w historii polskiej kultury jako dzień wielkiej straty. Joanna Kołaczkowska, niezrównana gwiazda sceny kabaretowej, zmarła po długiej i wyczerpującej walce z chorobą nowotworową. Jej śmierć wstrząsnęła nie tylko miłośnikami kabaretu Hrabi, ale także całym środowiskiem artystycznym w Polsce. Członkowie kabaretu Hrabi, informując o śmierci Joanny, napisali:
„Walczyła dzielnie, z godnością, z nadzieją. My razem z Nią. Wyczerpaliśmy wszystkie dostępne formy leczenia. Wierzyliśmy w cud. Cud nie nastąpił”.
Ich słowa pełne są bólu, ale też ogromnego szacunku do jej siły i determinacji. Dziś stoją przed trudną decyzją – czy iść dalej, realizując plan Joanny, czy może zakończyć działalność, by nie rozcieńczać legendy, którą współtworzyła.
Joanna Kołaczkowska była nie tylko siłą napędową Hrabi, ale też osobą głęboko świadomą przemijania. W wywiadzie udzielonym Szymonowi Majewskiemu zdradziła, że często porusza temat śmierci – nie z lęku, lecz z potrzeby oswajania nieuchronnego. Jej sposób myślenia był dojrzały, pełen pokory i nadzwyczajnej otwartości. Uważała, że mówienie o trudnych sprawach daje wewnętrzne ukojenie.
Ostatnia wola – kontynuacja zamiast końca
Choć wielu uważało, że po jej odejściu kabaret Hrabi nie ma racji bytu, sama Kołaczkowska miała na ten temat inne zdanie.
“Mamy to wszystko obmyślone. […] Oni powiedzieli, że jeżeli ja odejdę, to nie będzie już Hrabi, że jestem za silnym czynnikiem, natomiast ja wskazałam dwie osoby, które powinny mnie zastąpić” – powiedziała w rozmowie.
Wskazała dwie aktorki, które – według niej – mogłyby godnie przejąć jej rolę. Ich nazwisk nie zdradziła, ale podkreśliła, że są to kobiety z kabaretowego świata i… nawet nie wiedzą, że zostały przez nią wybrane.
“To dwie aktorki kabaretowe. […] Ale one nie wiedzą o tym”.
To pokazuje nie tylko jej wielką odpowiedzialność, ale i wiarę w przyszłość zespołu – nawet bez niej. Chciała, by Hrabi przetrwało, by śmiech, który nieśli widzom, nie zgasł razem z nią.
Źródło zdjęć: Wikipedia- Autorstwa Anna Bućwińska-Majer - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=101279894
Autorstwa Marcin Gierasimowicz - taken by Marcin Gierasimowicz, an amateur photographer who helped odder in gathering materials for Wikinews from the 2007 Festival of Cabaret, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5965382