Dom

Zostało Ci jedzenie po świętach? Zobacz, co można z nim zrobić

Święta to czas radosnego spotkania z bliskimi, ale też czas, w którym na stole pojawia się wiele pyszności. Niestety, po zakończeniu świąt pozostają nam pozostałości jedzenia, których nie chcemy lub nie możemy zjeść. Zamiast jednak wyrzucać jedzenie do kosza, warto zastanowić się, co z nim zrobić, aby nie marnować żywności i chronić środowisko.

Jeśli chcesz uniknąć marnowania jedzenia po świętach, warto zastosować kilka prostych rozwiązań. Oto one:

Co zrobić z niezjedzonym jedzeniem po świętach?

1. Kreatywność w kuchni

Nie wyrzucaj pozostałych po świętach produktów - zainspiruj się przepisami z Internetu lub poproś znajomych o rady dotyczące gotowania. Dzięki temu stworzysz nowe, pyszne dania, które będą cieszyły podniebienie.

2. Przekazanie potrzebującym

Jeśli po świętach zostało Ci dużo jedzenia, którego nie zjesz samodzielnie, nie wyrzucaj go do kosza - przekaż je potrzebującym. Wiele organizacji charytatywnych oraz banków żywności przyjmuje darowizny w postaci jedzenia. Dzięki temu pomożesz innym i unikniesz marnowania żywności.

3. Zamrażanie

Jeśli po świętach zostało Ci dużo mięsa, ryb, warzyw lub ciasta, zamiast wyrzucić je do kosza, możesz zamrozić. Dzięki temu produkty nie zepsują się i będą smaczne przez długi czas. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie produkty nadają się do zamrażania.

4. Kompostowanie

Jeśli po świętach zostały Ci jedynie pozostałości jedzenia, takie jak skorupki jaj, resztki warzyw lub skórki owoców, warto je skompostować. Kompostowanie to proces naturalnego rozkładu organicznych odpadów, który pozwala na pozyskanie naturalnego nawozu do ogrodu lub roślin w domu.

5. Przygotuj posiłki na zapas

Jeśli wiesz, że po świętach będziesz miał mniej czasu na gotowanie, warto przygotować posiłki na zapas. Możesz zrobić większą porcję zupy, gulaszu lub curry, a następnie zamrozić porcje na później. Dzięki temu będziesz miał gotowe posiłki, gdy nie będziesz miał czasu na gotowanie, a jednocześnie nie zmarnujesz jedzenia.

Dzięki tym prostym sposobom możesz uniknąć marnowania jedzenia po świętach i przyczynić się do ochrony środowiska. Pamiętaj, że każda oszczędzona porcja jedzenia ma znaczenie, a Twoje działania mają realny wpływ na stan naszej planety.

Zobacz także: Zabójcze nawyki, które niszczą twoje związki!

Udostępnij: