Popularna szachistka Nona Gaprindashvili zarzuciła Netflixowi ukazywanie nieprawdziwych informacji na temat jej osoby w serialu „Gambit królowej”.

Kobieta twierdzi, że treści zawarte w ostatnim odcinku produkcji są dla niej krzywdzące i uderzają w jej godność.

Szachista wniosła pozew przeciw Netlixowi, który zawiera 25 stron uzasadnienia i szczegółowo opisuje jej karierę. Kobieta żąda kwoty 1 mln dolarów zadośćuczynienia od platformy. Ponadto Nona domaga się usunięcia „zakłamanego” fragmentu odcinka. Sąd w Kalifornii ma rozpatrzyć tą sprawę.

O co dokładnie chodzi ?

Nazwisko znanej szachistki zostało bezpośrednio przywołane w serialu.

Główny zarzut kobieta kieruje wobec zdania, które pada w trakcie emisji serialu. W owym odcinku pokazana jest scena z moskiewskiego turnieju szachowego, który komentowany jest przez spikera w następujący sposób :

„Jedyną niezwykłą rzeczą w niej tak naprawdę jest jej płeć, a nawet to nie jest wyjątkowe w Rosji. Jest Nona Gaprindashvili, ale ta jest mistrzynią świata kobiet i nigdy nie mierzyła się z mężczyznami.

Adwokat Nony wyjaśnia, że zdanie to odbiega od rzeczywistości. Szachistka bowiem niejednokrotnie rywalizowała z mężczyznami. Odnosiła sukcesy i inspirowała kolejne pokolenia szachistek.

Kobieta podsumowuje zaistniałą sytuację słowami : "Niewiele rzeczy jest w stanie mnie dotknąć, ale to było poniżające"

80-letia już szachistka do sprawy odnosi się ze smutkiem i żalem. W jej wypowiedzi słyszymy co sądzi o sposobie przedstawienia jej postaci przed wielomilionową publicznością:

"[…] Jest ewidentnie fałszywy, a także rażąco seksistowski i oczerniający" – mówi Nona

Serial „Gambit królowej” spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem. Zyskał sporą rzeszę fanów. W ciągu 26 dni serial obejrzało aż 62 milionów odbiorców. Serial uhonorowany został dwukrotnie nagrodą „Złote Globy”.

Fakty o szachistce...

Kobieta swoją przygodę z szachami rozpoczęła w wieku 13 lat. W latach 1962-1978 była mistrzynią świata. Tytuł arcymistrza odebrała w 1978 od międzynarodowej federacji FIDE.

Nona Gaprindashvili była pierwszą kobietą, która otrzymała tytuł arcymistrza i pokonywała w swojej karierze wielu mężczyzn, którzy prezentowali wysoki poziom umiejętności.

Jest oficjalny komunikat Netflixa

„Traktujemy karierę i dokonania pani Gaprindashvili z najwyższym szacunkiem, ale sądzimy, że jej zarzuty są bezpodstawne. Będziemy bronić swojego stanowiska w toku postępowania"- czytamy w treści oświadczenia platformy Netflix

MP

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img