Niezapomniane i kultowe cytaty z polskich filmów

Zarówno w polskich, jak i zagranicznych filmach znajdujemy ciekawe cytaty – niektóre z nich skłaniają do refleksji, wzruszają a inne bawią i zaskakują. Polskie produkcje to prawdziwa skarbnica cytatów. Kopalnią niezapomnianych cytatów są najczęściej starsze produkcje, z których teksty zagościły w języku potocznym na stałe, ze względu na ich uniwersalność i znaczenie. Części z nich używali nasi rodzice, dlatego na stałe zakorzeniły się w języku potocznym, inne dopiero od niedawna są często spotykane. Przedstawiamy 10 kultowych i niezapomnianych cytatów z polskich filmów.

    1.

    Wąski, jak ty mnie zainponowałeś w tej chwili. - Killer 

    2.

    "Na przykład w jednym sklepie na półkach po rocznym leżeniu cukier ma 80 proc. cukru w cukrze, a w drugim sklepie ma 90 proc. cukru w cukrze, a sacharyna to ma w ogóle 500% cukru w cukrze" - "Poszukiwany, poszukiwana" (reż. Stanisław Bareja)

    3.

    "Melduję posłusznie, panie pułkowniku, ja tę wojnę zupełnie niechcący wywołałem" - "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" (reż. Tadeusz Chmielewski)

    4.

    "Sąd sądem, ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie" – „Sami swoi” (reż. Sylwester Chęciński)

    5.

    "Czy jest pan gotów stać na straży porządku prawnego, odnowionej, demokratycznej Rzeczypospolitej Polskiej? – Bezapelacyjnie, do samego końca. Mojego lub jej" - "Psy" (reż. Władysław Pasikowski)

    6.

    "Objawy są jednoznaczne. Nie ma wątpliwości. Jest pan po prostu kompletnym kretynem" - "Job, czyli ostatnia szara komórka" (reż. Konrad Niewolski)

    7.

    "Bunkrów nie ma, ale też jest z***ście" - "Chłopaki nie płaczą" (reż. Olaf Lubaszenko)

    8.

    "Uwaga, grupa! Kierunek – wschód! Tam musi być jakaś cywilizacja" – „Seksmisja” (reż. Juliusz Machulski)

    9.

    "Z twarzy podobny zupełnie do nikogo" – „Miś” (reż. Stanisław Bareja)

    10.

    "Moja jest tylko racja i to święta racja. Bo nawet jak jest twoja, to moja jest mojsza niż twojsza. Że właśnie moja racja jest racja najmojsza!" - "Dzień świra" (reż. Marek Koterski)

     

    NB

    Udostępnij: