Kilkukrotnie odbywały się próby ekranizacji  powieści science fiction „Diuna” Franka Herberta z 1965 roku. Niestety efekt nie był zadawalający lub prace kończyły się już na etapie preprodukcji.

Tym razem zadania tego podjął się  Denis Villeneuve, którego kojarzyć możemy z produkcji tj.  „Blade Runner 2049”, „Nowy początek”, czy „Pogorzelisko”. 

O czym opowiada film?

Film ukazuje nam odległą przyszłość. Akcja filmu rozgrywa się w się latach dziesięciotysięcznych. Widzom towarzyszy muzyka Hansa Zimmera.

„Diuna” opowiada historię niezwykłej, pełnej przygód i emocji podróży Paula Atreidesa.

Diuna, planeta będąca głównym miejscem akcji, to pokryty piaskiem i wypalony słońcem świat, który jest pełen ogromnych robali nazywanych czerwiami pustyni. Mieszkańcy nazywają ją jednak to ciałem niebieskim z systemu Kanopus – Arakkis.

Na planecie wydobywany jest melanż, najbardziej pożądany surowiec we wszechświecie, który przedłuża życie, poszerza świadomość i pozwalała na rozwinięcie nadludzkich zdolności.

„Diuna” okazuje się najważniejszą planetą i łakomym kąskiem dla członków wszystkich rodów.

W filmie ukazane jest, to co niszczy społeczeństwo oraz ludzi - chciwość, niebezpieczna mieszanka polityki i biznesu oraz chęć posiadania niczym nieograniczonej władzy.

Film opowiada historię daru, który okazał się przekleństwem, podboju, który okazał się klęską.

Tematyka filmu jest ekologiczna, feministyczna, postkolonialna.

„Diuna” po światowej premierze na festiwalu w Wenecji ostro podzielił krytyków.

Film na poziomie akcji jest bardzo uproszczony, obcinane są wątki, uproszczone postacie. Dopracowany jest jednak aspekt wizualny oraz emocje przekazywane w filmie. „Diuna” stawia na minimalistyczną fabułę.

W część obsady, którą zobaczymy na ekranie, wchodzą: Timothée Chalamet w roli Paula Atrydy, Rebecca Ferguson jako Lady Jessica, Zendaya, Oscar Isaac, Javier Bardem, Stellan Skarsgård, Charlotte Rampling. Kyle MacLachlan.

„Diuna” to produkcja Warner Bros. Pictures i Legendary Pictures w reżyserii nominowanego do Oscara Denisa Villeneuve’a.

Pierwsza część filmu zarobiła na całym świecie blisko 225 milionów dolarów ze sprzedaży biletów. Jest to najlepszy wynik dla otwarcia filmu w tym roku dla Warner Bros.

Oto zwiastun filmu:  

https://www.youtube.com/watch?v=d1UD5UYUQ6c&t=3s

Powstanie druga część „Diuny”

Legendary Entertainment ogłosiło tę świetną wiadomość na Twitterze we wtorek 26 października.

Reżyser Denis Villeneuve nie ukrywał w wywiadach, że jego adaptacja powieści Franka Herberta będzie składała się z dwóch części.

Prawdopodobnie film pojawi się wyłącznie w kinach, po tym, jak „Diuna” zadebiutowała jednocześnie w kinach i na HBO Max

Część 2 trafi do kin 20 października 2023 roku. 

Oglądaliście pierwszą część?

Czekacie na ciąg dalszy?

MP

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img