Przedstawiamy ranking najlepszych filmów opartych na literaturze. Oto najlepsze adaptacje filmowe, które warto obejrzeć.

1. „Lśnienie”

Ten film uznawany jest za jeden z najwybitniejszych horrorów wszech czasów, choć na początku nie zdobył uznania krytyków, ani tym bardziej Stephena Kinga, autora literackiego pierwowzoru.

To historia zmagającego się uzależnieniem od alkoholu, pisarza Jack Torrance, który coraz bardziej popada w szaleństwo. Gdy dostaje posadę stróża w hotelu Overlook w górach Kolorado, przeprowadza się tam z żoną i pięcioletnim synem. Wkrótce wychodzi na jaw, że jego synek Danny obdarzony jest darem dostrzegania zjawisk nadnaturalnych. Także Torrance zaczyna ulegać złej sile emanującej z tego tajemniczego miejsca. W efekcie zostaje opętany morderczym szałem i próbuje zamordować całą swoją rodzinę…

2. „Skazani na Shawshank”

Skazani na Shawshank to wybitny film nakręcony na podstawie opowiadania Stephena Kinga. Opowiada historię bankiera Andy`ego Dufresne (w roli głównej Tim Robbins), który został niesłusznie skazany na dożywocie, za podwójne zabójstwo - swojej żony i jej kochanka. Stara się przetrwać w brutalnym, więziennym świecie. Udaje mu się to dzięki sprytowi, inteligencji oraz pomocy przyjaciela Reda (w tej roli Morgan Freeman).

Film zyskał uznanie zarówno widzów, jak i krytyków, doczekał się siedmiu nominacji do Oscara oraz dwóch do Złotych Globów.

3. „Milczenie owiec”

To brawurowa ekranizacja powieści Thomasa Harrisa. Ten amerykański thriller psychologiczny z 1991 roku w reżyserii Jonathana Demme, zdobył Oscary aż w pięciu najważniejszych kategoriach: najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz, najlepszy aktor i najlepsza aktorka. To historia seryjnego mordercy Buffalo Billa, w ujęciu którego agentce FBI Clarice Starling (Jodie Foster), pomaga inny przestępca- psychiatra Hannibal Lecter (Anthony Hopkins).

4. „Lot nad kukułczym gniazdem”

Lot nad kukułczym gniazdem został oparty na książce Kena Keseya pod tym samym tytułem. To film fabularny z 1975 roku w reżyserii Miloša Formana, który zdobył Oscary aż w pięciu najważniejszych kategoriach.

Opowiada o historii przestępcy McMurphego, który zamiast do więzienia, trafia do zakładu dla psychicznie chorych, gdzie zamierza udawać obłąkanego. Wszystko zmienia się, gdy dowiaduje się, że  nie wywinie się od kary, w szpitalu ma zostać dłużej niż myślał i tak łatwo nie wydostanie się z tego miejsca.

5. „Piękny umysł”

To oparta na faktach historia genialnego matematyka. Film został częściowo oparty na biografii profesora Johna Nasha, autorstwa Sylvii Nasar. Russel Crowe w roli głównej, gra wybitnego matematyka, który prowadzi badania nad teorią gier, jednocześnie zmagając się z postępującą schizofrenią. Matematyczny geniusz opracowuje teorię gier, jednak jego postępująca choroba staje się poważną przeszkodą. Film zdobył aż cztery Oscary!

Udostępnij:

Sklep