Najlepsze filmy wojenne wszech czasów

Przedstawiamy ranking najlepszych wojennych filmów wszech czasów. Obejrzyj opowieści o poświeceniu, bohaterstwie, męstwie i odwadze!

„Szeregowiec Ryan”

Niesamowity film Stevena Spielberga z Tomem Hanksem w roli głównej, dostał aż pięć Oscarów. Niewielki doborowy oddział amerykańskich żołnierzy wyrusza za linię wroga, aby odnaleźć zaginionego szeregowca. Kapitan John Miller (Tom Hanks) otrzymuje rozkaz poprowadzenia niebezpiecznej misji znalezienia i ocalenia szeregowca Jamesa Ryana (Matt Damon). Jedynego ocalałego z czterech braci, którzy walczyli na frontach II wojny światowej. W trakcie trudnej misji żołnierze zaczynają wątpić w jej sens i zastanawiać się, czy warto poświęcać życie za jednego człowieka…

„Wróg u bram”

Podczas drugiej wojny światowej, w oblężonym Stalingradzie dochodzi do pojedynku dwóch wybitnych snajperów. Rosjanin, bohater narodowy Wasilij Zajcew (Jude Law) zmierzy się z najlepszym i bezwzględnym strzelcem niemieckim, majorem Königiem (Ed Harris). Ten film na pewno spodoba się miłośnikom kina wojennego.

„Cienka czerwona linia”

W 1942 roku oddział amerykańskich żołnierzy ląduje na okupowanej przez Japończyków wyspie Guadalcanal na Pacyfiku. Z pozoru łatwe zdanie zmienia się w misje samobójczą, gdy Amerykanie spotykają się z zawziętym oporem Japończyków. Wówczas walka o zwycięstwo zmienia się w walkę o przetrwanie, a żołnierze mierzą się z prawdziwym okrucieństwem wojny… Film powstał na podstawie powieści Jamesa Jonesa "Cienka czerwona linia".

„Helikopter w ogniu”

To opowieść o bitwie w Mogadiszu i nieudanej akcji amerykańskiego oddziału 120 Delta. Jego zadaniem było porwanie dwóch poruczników Mohameda Farraha Aidida, przywódcy wojsk zbuntowanych Somalijczyków. Jednak gdy ich helikoptery zostają zestrzelone, misja bardzo się komplikuje.

„Snajper”

Historia Chrisa Kyle'a (Bradley Cooper), który zostaje wysłany do Iraku jako członek elitarnej jednostki Navy SEALs.  Ma tylko jedno zadanie, za wszelką cenę chronić swoich kolegów. Udaje mu się uratować wiele żyć, wkrótce staje się legendą i zyskuje sławę jednego z najlepszych snajperów w historii.

We Francji dochodzi do egzekucji żydowskiej rodziny. Córce, która jako jedyna ocalała z masakry, udaje się uciec i wyjechać do Paryża, gdzie, jako właścicielka kina, przyjmuje nową tożsamość i planuje zemstę na nazistach. Losy wszystkich bohaterów zbiegną się pod kinowym afiszem.

„Dunkierka”

W 1940 roku oddziały alianckie zostają przyparte do morza na plażach Dunkierki w północnej Francji. Otoczeni przez wroga brytyjscy i francuscy żołnierze czekają na swój los. Oddziały uwięzione na plaży, między morzem a siłami przeciwnika, muszą stawić czoła niemożliwemu. W tym czasie myśliwce RAF-u toczą podniebny bój, starając się chronić żołnierzy. Równocześnie setki niewielkich, cywilnych łodzi wyruszają w desperacką misję ratunkową, aby ich ocalić.

„Furia”

Koniec II wojny światowej, wojska alianckie maszerują na Berlin. W tym czasie załoga amerykańskiego czołgu pod dowództwem sierżanta Wardaddy'ego (Brad Pitt) wyrusza za linię frontu. Żołnierze otrzymują niebezpieczne zadanie i musza stanąć do walki ze znacznie liczniejszymi oddziałami wroga.

„Bękarty wojny"

Ten film ukazuje dramat wojny w krzywym zwierciadle. Choć  "Bękarty wojny" Quentina Tarantino nie trzymają się prawdy historycznej, to niezwykły film o drugiej wojnie światowej.

W okupowanej przez nazistów Francji, splatają się losy wielu osób. Grupa aliantów żydowskiego pochodzenia rozpoczyna polowanie na hitlerowców. Wraz ze znaną niemiecką aktorką i agentką Bridget Von Hammersmark, planują zamach na Hitlera.

„Lista Schindlera”

To film oparty na prawdziwej historii niemieckiego przedsiębiorcy Schindlera, który w czasie II wojny światowej, uratował ponad tysiąc Żydów przed zesłaniem do obozu koncentracyjnego. Wybitne dzieło Stevena Spielberga z Liamem Neesonem, Ralphem Fiennesem, Benem Kingsleyem, a także Andrzejem Sewerynem, Mają Ostaszewską i Edwardem Linde-Lubaszenką.

„Pianista”

Wyjątkowy i poruszający film Romana Polańskiego, oparty na prawdziwej historii Władysława Szpilmana, wybitnego kompozytora pochodzenia żydowskiego, który w czasie II wojny światowej ukrywał się w okupowanej Warszawie. W roli głównej Adrien Brody, który za rolę tytułowego pianisty został nagrodzony Oscarem.

„Wołyń”

Wstrząsający film Wojciecha Smarzowskiego, ukazuje dramat mieszkańców wielokulturowych Kresów. Gdy do małej wioski zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów dociera II wojna światowa, a losy jej mieszkańców całkowicie się zmieniają. To historia Zosi (Michalina Łabacz) pięknej, młodej Polki, zakochanej w Ukraińcu Petro (Wasyl Wasylik). Ojciec (Jacek Braciak) postanawia wydać dziewczynę za bogatego wdowca Macieja Skibę (Arkadiusz Jakubik). Wkrótce dziewczyna staje się uczestniczką i świadkiem tragicznych wydarzeń, które wstrząsają społecznością. Na Wołyniu dochodzi do rzezi ludności polskiej, mordów i niewyobrażalnego okrucieństwa. W tym wszystkim Zosia próbuje ocalić siebie i swoje dzieci.

DZ

Udostępnij: