Płaczesz podczas oglądania filmu? Nie możesz powstrzymać łez n wzruszających scenach? Świetnie się składa! Naukowcy odkryli, że ludzie którzy nie mogą opanować wzruszenia i płaczą podczas seansów filmowych, są silniejsi psychicznie i lepiej radzą sobie z codziennymi wyzwaniami. Jak to możliwe? Sprawdź to!

Płaczesz podczas oglądania filmu? To znak, że jesteś silny emocjonalnie!

Często płaczesz podczas filmowych seansów? Nie możesz powstrzymać łez i ukryć emocji na wzruszających scenach? To nie powód do wstydu. Najnowsze badania dowodzą, że to wielki atut!

Badania dowodzą, że to wielki atut!

Paul J. Zak, neuroekonomista z Claremont Graduate University, w przeprowadzonym przez siebie badaniu, doszedł do ciekawych wniosków. Odkrył, że ludzie którzy płaczą podczas filmów są bardziej empatyczni i odporniejsi psychicznie. Na dodatek lepiej sobie radzą z codziennymi wyzwaniami i stresem. Choć wiedzą, ze historie na wielkim ekranie to czysta fikcja, i tak nie potrafią ukryć wzruszenia i silnych emocji. Nie są w stanie powtrzymać łez, a to wszystko wina… oksytocyny.

Za wszystko odpowiada oksytocyna

Choć do niedawna uważano, że jedyne funkcje oksytocyny to udział w prawidłowym przebiegu porodu i pobudzenie laktacji, to udowodniono, że pełni wiele innych funkcji.

Ten wytwarzany przez nasze mózgi hormon, odgrywa znaczącą rolę w odczuwaniu emocji, budowaniu relacji społecznych i odporności na stres. Wpływa na ośrodek nagrody, który jest odpowiedzialny za motywację i kontrolę zachowania. Odpowiada za prawidłowe stany psychiczne i emocjonalne. Ma duże znaczenie przy odczuwaniu lęku, stresu i niepokoju.

Paul J. Zak uważa, że to właśnie wyższy poziom oksytocyny u niektórych sprawia, że są odporniejsi psychicznie i lepiej radzą sobie z trudnościami.

Uzdrawiająca moc łez

Badacz uważa także, że ludzie którzy płaczą podczas filmowych seansów, zdają sobie sprawę z uzdrawiającej mocy łez. Sądzi, że takie osoby mają więcej odwagi, niż ci którzy tłumią emocje. Uważa, że są silniejsi psychicznie niż ci, którzy ukrywają łzy. Według niego to właśnie płacz pozwala osiągnąć większą stabilność emocjonalną, niż ukrywanie swoich uczuć. Dlatego wzruszanie się podczas oglądania filmu, jest wielkim atutem!

dz

Udostępnij:

M A


Zobacz więcej


Sklep

subscribe img