Gdy 15 kwietnia 2019 roku doszło do pożaru w katedrze Notre-Dame w Paryżu, cały świat wstrzymał oddech. Do kin właśnie wszedł film, relacjonujący kulisy tego zdarzenia. Obraz ukazuje brawurową akcję ratowników, którzy robili wszystko, by ocalić zabytkową świątynię. To nie tylko dokument o wielkim pożarze, ale obraz prawdziwego poświęcenia i bohaterstwa.

Film „Notre-Dame płonie” w kinach!

Katedra Notre- Dame to symboliczne miejsce zarówno dla Francuzów, jak i dla chrześcijan z całego świata, które co roku ściągało do Paryża około 14 milionów turystów. Gdy 15 kwietnia 2019 roku doszło do wielkiego pożaru w katedrze, cały świat wstrzymał oddech.

Film „Notre-Dame płonie” wszedł do kin 19 sierpnia. Dzieło w reżyserii Jeana-Jacquesa Annauda, na podstawie scenariusza napisanego przez Annauda i Thomasa Bidegaina, ma jak najwierniej oddać kulisy pożaru jednej z najsłynniejszych katedr świata. Film relacjonuje to zdarzenie, ukazując brawurową akcję ratowników, którzy robili wszystko, by ocalić zabytkową świątynię. To obraz ich wielkiego poświęcenia i bohaterstwa, wielkiej wiary i błyskawicznej reakcji całego świata.

Zanim wybierzesz się na seans, obejrzyj zwiastun filmu „Notre- Dame płonie”:

O czym jest ten film?

W filmie ukazano nie tylko wielki pożar jednej z najsłynniejszych budowli sakralnych na świecie, ale wielkie poświęcenie ratowników oraz niedowierzanie i rozpacz świadków, którzy widząc to tragiczne zdarzenie, padali na kolana i wspólnie się modlili.

Reżyser zwrócił uwagę na to, w jaki sposób współczesna popkultura zmieniła sposób, w jaki patrzymy na takie zdarzenia.  Annaud wskazuje, że pożar był obserwowany nie tylko przez naocznych świadków i uczestników akcji ratunkowej na miejscu, ale szybko przeniósł się do mediów na całym świecie.

Świadkowie zdarzenia od razu zaczęli rejestrować zdjęcia i filmy płonącej katedry, a materiały te rozeszły się po sieci w zawrotnym tempie. To przyczyniło się do tego, że zaledwie w ciągu kilku dni zebrano środki na odbudowę katedry. Niestety doprowadziło to także do rozkwitu ksenofobicznych teorii spiskowych na temat tego, że to robotnicy arabskiego pochodzenia celowo zaprószyli w niej ogień, niedopałkami papierosów.

Film pozostawia widzów z refleksją nad tym, czy i jak powinno ukazywać się podobne zdarzenia na dużym ekranie.

Udostępnij:

Sklep