Brytyjski magazyn „Sight and Sound” już od 1952 roku prosi krytyków o wymienianie najlepszych ich zdaniem filmów. Niedawno opublikowano najnowsze wyniki rankingu TOP 20 filmów wszech czasów. Sprawdź, co znalazło się na liście!
Każdy z nas ma film, który uwielbia i często do niego wraca. Prestiżowy magazyn „Sight and Sound” od ponad 70 lat organizuje plebiscyt na najlepsze filmy w dziejach. W plebiscycie zorganizowanym w 2022 roku wzięło udział 1639 krytyków filmowych, naukowców, archiwistów i programistów. Ludzie związani z branżą wybrali najlepsze dzieła w historii kina. Sprawdź, co znalazło się w TOP 20 filmów wszech czasów!
TOP 20 najlepszych filmów wszech czasów!Przedstawiamy najlepsze filmy w historii:
- „Siedmiu samurajów”
- „Czas apokalipsy”
- „Osoba”
- „Zbliżenie”
- „Sieci popołudnia”
- „Poszukiwacze”
- „Cleo od 5 do 7”
- „La Règle du jeu"
- „Ojciec chrzestny”
- „Wschód słońca: Pieśń o dwojgu ludziach"
- „Deszczowa piosenka”
- „Człowiek z kamerą”
- „Mulholland Drive"
- „Piękna praca”
- „Odyseja kosmiczna”
- „Spragnieni miłości”
- „Tokijska opowieść”
-
„Obywatel Kane”
Film z 1941 roku uznawany jest za największe arcydzieło w historii kina. Reporterzy próbują odkryć znaczenie ostatnich słów magnata prasowego i milionera, Charlesa Fostera Kane'a. Gdy ten na łożu śmierci wypowiada jedno, jedyne słowo, "Różyczka", wprawia wszystkich w konsternację. Jeden z dziennikarzy postanawia dowiedzieć się, co ono znaczyło. Spotyka się z osobami, które znały milionera. W ten sposób tworzy obraz człowieka tajemniczego i skomplikowanego.
-
„Zawrót głowy”
Kolega prosi prywatnego detektywa Johna Fergusona o odkrycie powodu dziwnego zachowania jego żony Madeleine. Detektyw cierpiący na lęk wysokości wkrótce dowiaduje się, że kobieta ma skłonności samobójcze. Gdy ratuje ją przed skokiem do zatoki, uświadamia sobie, że stała się ona obiektem jego obsesyjnego pożądania.
-
„Jeanne Dielman, Bulwar Handlowy, 1080 Bruksela”
Samotna matka, która zajmuje się domem, okazjonalnie dorabia jako prostytutka. Film z 1975 roku jest jednym z największych dzieł awangardowego kina i sztandarowym manifestem feminizmu. Jego reżyserka Chantal Akerman tak o nim mówiła:
Mam reputację trudnej, a to dlatego, że interesuje mnie codzienność i ją chcę pokazywać. Tymczasem ludzie chodzą do kina głównie po to, by od codzienności uciec. (…) Kładę nacisk na to, byśmy zamiast „spędzać” na filmach czas, intensywnie odczuwali jego upływ.
ZOBACZ TAKŻE: Złote Globy 2023: pełna lista nominowanych