Znamy zwycięzców Złotych Globów 2023! Wśród nominowanych znalazły się takie filmy jak „Avatar: Istota wody", „Top Gun: Maverick”, „Elvis”, czy popularny serial Netfliksa „Wednesday”. Kto zdobył statuetki przyznawane przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej (HFPA) dla najlepszych filmów i produkcji telewizyjnych? Poznaj pełną LISTĘ ZWYCIĘZCÓW!

    Złote Globy 2023

    12 grudnia ogłoszono nominacje do 80. edycji Złotych Globów. Wszystkich laureatów poznaliśmy na uroczystej 80. gali, która odbyła się we wtorek 10 stycznia 2023 roku (czyli w środę 11 stycznia o godz. 2:00 w nocy czasu polskiego). Gala była emitowana przez amerykańską stację NBC, a widzowie z Polski mogli obejrzeć wydarzenie na żywo na oficjalnym profilu na Youtube.

    To byli najwięksi faworyci gali

    Najwięcej nominacji spośród wszystkich tegorocznych tytułów zdobył film „Duchy Inisherin" (8). "Wszystko wszędzie naraz" otrzymało sześć nominacji, a filmy "Babilon" i "Fabelmanowie" pojawiły się na liście pięciokrotnie.

    Wśród seriali najwięcej, bo aż sześć nominacji miała „Misja: Podstawówka”. Z kolei pięć seriali zdobyło po cztery nominacje. Należą do nich następujące produkcje: "The Crown", "Dahmer - Potwór: Historia Jeffreya Dahmera", "Zbrodnie po sąsiedzku", "Pam i Tommy" oraz "Biały lotos".

    ZOBACZ TAKŻE: Co warto obejrzeć na Netfliksie w STYCZNIU?

    W kategorii "najlepszy film dramatyczny" walczyły m.in. "Elvis", "Avatar: Istota wody" i "Top Gun: Maverick".

    O statuetkę w kategorii „najlepsza aktorka w filmie dramatycznym" rywalizowały Ana de Armas za "Blondynkę", Cate Blanchett za "Tár” i Viola Davis za "Królową wojownik".

    Z kolei o główną nagrodę w kategorii "najlepszy aktor w filmie dramatycznym" walczyli m.in. Austin Butler za "Elvisa", Brendan Fraser za "Wieloryba") i Billy Nighy za film "Living".

    Złote Globy 2023- LISTA ZWYCIĘZCÓW

    Przedstawiamy listę zwycięzców Złotych Globów 2023:

    Nagrodzone filmy i osoby
    • Najlepszy film – dramat: “Fabelmanowie” (“The Fabelmans”);
    • Najlepszy film – musical lub komedia: “Duchy Inisherin” (“The Banshees of Inisherin”);
    • Najlepszy film animowany: “Guillermo Del Toro: Pinokio” (“Guillermo del Toro’s Pinocchio”);
    • Najlepszy film nieanglojęzyczny: “Argentyna, 1985” (“Argentina, 1985”);
    • Najlepsza aktorka, dramat: Cate Blanchett, film “Tár”;
    • Najlepszy aktor, dramat: Austin Butler, “Elvis”;
    • Najlepsza aktorka, musical lub komedia: Michelle Yeoh, “Wszystko wszędzie naraz” (“Everything Everywhere All at Once”);
    • Najlepszy aktor, musical lub komedia: Colin Farrell, “Duchy Inisherin” (“The Banshees of Inisherin”);
    • Najlepsza aktorka drugoplanowa: Angela Bassett, “Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu” (“Black Panther: Wakanda Forever”);
    • Najlepszy aktor drugoplanowy: Ke Huy Quan, “Wszystko wszędzie naraz”;
    • Najlepszy reżyser: Steven Spielberg, “Fabelmanowie”;
    • Najlepszy scenariusz: “Duchy Inisherin”, Martin McDonagh;
    • Najlepsza muzyka filmowa: “Babilon” (“Babylon”), Justin Hurwitz
    • Najlepsza oryginalna piosenka: utwór “Naatu Naatu” do filmu “RRR” stworzony przez Kala Bhairava;
    Nagrody telewizyjne
    • Najlepszy serial, dramat: “Ród Smoka” (“House of the Dragon”);
    • Najlepszy serial muzyczny lub komediowy: “Misja: Podstawówka” (“Abbott Elementary”);
    • Najlepszy miniserial, antologia lub film telewizyjny: “Biały Lotos” (“The White Lotus”);
    • Najlepsza aktorka, dramat: Zendaya, “Euforia” (“Euphoria”);
    • Najlepszy aktor, dramat: Kevin Costner, “Yellowstone”;
    • Najlepsza aktorka, musical lub komedia: Quinta Brunson, “Misja: Podstawówka”;
    • Najlepszy aktor, musical lub komedia: Jeremy Allen White, “The Bear”;
    • Najlepsza aktorka drugoplanowa, musical, komedia lub dramat: Julia Garner, “Ozark”;
    • Najlepszy aktor drugoplanowa, musical, komedia lub dramat: Tyler James Williams, “Misja: Podstawówka”;
    • Najlepsza aktorka, miniserial, antologia lub film telewizyjny: Amanda Seyfried, “Zepsuta krew” (“The Dropout”);
    • Najlepszy aktor, miniserial, antologia lub film telewizyjny: Evan Peters, “Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story”;
    • Najlepsza aktorka drugoplanowa, miniserial, antologia lub film telewizyjny: Jennifer Coolidge, “Biały Lotos” (“The White Lotus”);
    • Najlepszy aktor drugoplanowy, miniserial, antologia lub film telewizyjny: Paul Walter Hauser, “Czarny Ptak” (“Black Bird”).

     

     

    Udostępnij:

    Sklep