Serial „Wednesday” gorszy dzieci? Jedna z polskich szkól wysłała ostrzeżenie do rodziców

„Wednesady” jest prawdziwym hitem platformy Netflix. Serial przez wiele tygodni plasował się na pierwszym miejscu najchętniej oglądanych produkcji. Jedna z polskich szkół zaczęła się jednak martwić tym, jak wpływa na dzieci i zdecydowano się wysłać ostrzeżenie rodzicom.

Serial „Wednesday” to bez cienia wątpliwości najpopularniejszy serial ostatnich miesięcy, który pojawił się na platformie Netflix.

Bohaterką serialu jest Wednesday, w której postać wciela się Jenna Ortega. Córka Mortici (Catherine Zeta-Jones) i Gomeza (Luis Guzmán) Addamsów, próbuje zaadaptować się w nowej szkole. Niespodziewanie mroczna nastolatka jest zmuszona rozwikłać trudną i skomplikowaną zagadkę detektywistyczną. W serialu, którego reżyserem jest Tim Burton, nie brakuje zjawisk paranormalnych, fantasy oraz szczypty komedii.

Ostrzeżenie w sprawie serialu „Wednesday”

Część pedagogów i psychologowie w jednej z podgdańskich szkół zaniepokojeni zachowaniem niektórych dzieci, które oglądały popularny serial, zdecydowali się przestrzec rodziców przez Netflixową produkcją, przypominając, że serial skierowany jest do osób powyżej 13 r. ż. Poprzez system Librus wysłano do rodziców komunikat, podpisany przez "pedagogów i psychologów".

w obecnym czasie mamy wiele niepokojących interwencji po obejrzeniu filmu 'Wednesday'. Chcielibyśmy przypomnieć, że tego typu filmy są adresowane do dzieci od 13. roku życia. Dzieci w młodszym wieku nie są świadome, co jest abstrakcją, interpretują treści dosłownie. - napisano

Agnieszka Jadczak, pedagog ze wspominanej wyżej szkoły w rozmowie z Wirtualną Polską potwierdza, że w ostatnim czasie mieli dużo zgłoszeń, a niebezpieczne zabawy mogły być inspirowane właśnie serialem "Wednesday".

Rzeczywiście, mamy w ostatnim czasie sporo zgłoszeń tego typu. Wszystko wskazuje na to, że związane są z serialem "Wednesday". Niektóre sceny, które się w nim znalazły, stają się inspiracją do zabaw co najmniej niebezpiecznych. Żeby nie być gołosłowną, mogę podać przykład sytuacji, której źródłem była scena, gdzie jedna z osób kijem usuwa owada z wnętrzności innego bohatera. Małe dzieci nie widzą tego jako symbol, metaforę, interpretują to dosłownie. A to może prowadzić do groźnych konsekwencji - tłumaczy

Dyrektor szkoły Sabina Leyk-Kania potwierdza, że część rodziców jest wdzięczna za odzew, gdyż jak przyznają, nie zdawali sobie spraw z potencjalnego niebezpieczeństwa.

 Dzieci oglądają takie sceny, a potem przenoszą je do realnego świata. Obserwujemy to w naszej szkole, dlatego zdecydowaliśmy się uczulić na tę sprawę rodziców. Są nam niejednokrotnie wdzięczni, dociera do nas sporo podziękowań za czujność w tej kwestii. Nie wiedzieli, że ten serial zawiera motywy potencjalnie niewłaściwe dla ich dzieci.

Nieco odmiennego zdania jest jednak Wojciech Rzehak, nauczyciel z wieloletnim stażem.

Jestem przekonany, że ten serial krzywdy dzieciom nie zrobi. Na co dzień mają dostęp do o wiele drastyczniejszych treści w internecie.

Zobacz także:  Netflix potwierdził drugi sezon "Wednesday"! Zobacz zwiastun!

Udostępnij: