Nieznane fakty z filmów o Harrym Potterze. Nie wszyscy to wiedzą...

Harry Potter to kultowa seria książek, która doczekała się również ekranizacji. Wszyscy fani znają historię o chłopcu, który przetrwał atak Lorda Voldemorta i stał się jednym z największych czarodziejów w historii Hogwartu. Jednak, czy wiesz, że istnieją wiele ciekawych faktów związanych z filmami o Harrym Potterze? W tym artykule odkryjemy 15 nieznanych faktów, które sprawią, że jeszcze bardziej pokochasz ten świat magii!

Ciekawostki z filmów o Harrym Potterze

1. Harry Potter a filozoficzny kamień

Pierwszy film z serii, "Harry Potter i Kamień Filozoficzny", wydany w 2001 roku, był najdroższym filmem w historii Wielkiej Brytanii. Film kosztował około 125 milionów funtów, co stanowiło około 2 razy więcej niż koszt produkcji kultowego filmu "Titanic".

2. Harry Potter a Komnata Tajemnic

W scenie, w której Harry Potter znika podczas meczu Quidditcha, aktor Daniel Radcliffe został zamieniony na lalkę, a następnie zastąpiony przez postać cyfrową. Powodem była kontuzja aktora, która uniemożliwiła mu udział w tej scenie.

3. Harry Potter i więzień Azkabanu

W trzeciej części serii, "Harry Potter i więzień Azkabanu", zobaczyć można wiele symboli i odniesień do mitologii greckiej. Na przykład, imię Siriusa Blacka, w języku greckim "Sirius" oznacza "skóra", co nawiązuje do legendy o Orfeuszu i Eurydyce.

4. Harry Potter i Czara Ognia

W "Harrym Potterze i Czarze Ognia" można zobaczyć znaną aktorkę z "Game of Thrones", Natalię Tena. W filmie gra ona postać Nymphadory Tonks, jednego z członków Zakonu Feniksa.

5. Harry Potter i Zakon Feniksa

W piątej części serii, "Harry Potter i Zakon Feniksa", można zobaczyć wspaniałą dekorację Hogwartu. Jednak, co ciekawe, część dekoracji została zrealizowana przy użyciu rysunków nadesłanych przez fanów.

6. Harry Potter i Książę Półkrwi

W "Harrym Potterze i Księciu Półkrwi" zobaczyć można scenę, w której Luna Lovegood tańczy sama na weselu Billa Weasleya. Okazuje się, że tańczy ona w taki sposób, jakby tańczyła ze swoim wyimaginowanym przyjacielem - co jest nawiązaniem do jej ekscentrycznej osobowości.

7. Harry Potter i Insygnia Śmierci

W ostatniej części serii, "Harry Potter i Insygnia Śmierci", można zobaczyć, jak wrogowie Harry'ego Pottera, Draco Malfoy i jego przyjaciele, stają po jego stronie. Ta zmiana postaw jest symbolicznym zakończeniem wojny, która trwała przez całą serię.

8. Tłumaczenie tytułu

W Polsce tytuły filmów z serii Harry Pottera nie są dosłownymi tłumaczeniami oryginalnych tytułów. Na przykład, "Philosopher's Stone" został przetłumaczony jako "Kamień Filozoficzny", a "Deathly Hallows" jako "Insygnia Śmierci".

9. Niespodziewane role

W filmach o Harrym Potterze można zobaczyć wiele znanych aktorów, którzy występują w niewielkich rolach. Na przykład, w "Harrym Potterze i Komnacie Tajemnic" zobaczyć można aktora Christiana Coulsona, który grał młodego Toma Riddle'a, późniejszego Lorda Voldemorta.

10. Zmiany w scenariuszu

Wszyscy fani książek o Harrym Potterze doskonale znają historię o Ginny Weasley, która w końcu zostaje żoną Harry'ego Pottera. Jednak, w filmie "Harry Potter i Zakon Feniksa" reżyser David Yates postanowił zmienić trochę fabułę i pokazać scenę, w której Ginny pocałowana zostaje przez Deana Thomasa.

11. Kostiumy

Kostiumy, które nosili aktorzy w filmach o Harrym Potterze, były bardzo ważne dla całej serii. Kostiumy zostały zaprojektowane w taki sposób, aby odzwierciedlać osobowość każdej postaci. Na przykład, kostiumy Harry'ego Pottera były ciemniejsze i mniej kolorowe niż reszta kostiumów, aby odzwierciedlać jego mroczną przeszłość.

12. Efekty specjalne

Filmy o Harrym Potterze zawierają wiele wspaniałych efektów specjalnych, które są jednymi z najbardziej znanych w historii kina. Jednym z najlepszych przykładów jest efekt stworzenia postaci Dobby'ego, który został wykonany w całości przy użyciu animacji komputerowej.

13. Światowa premiera

Światowa premiera "Harry'ego Pottera i Insygniów Śmierci - część druga" odbyła się w Londynie, na Leicester Square. Premiera przyciągnęła tłumy fanów z całego świata, którzy chcieli zobaczyć swoich ulubionych aktorów na żywo.

14. Książki vs filmy

Jak to zwykle bywa, fani książek i filmów o Harrym Potterze mają różne zdanie na temat adaptacji. Niektórzy uważają, że filmy nie oddają w pełni klimatu książek, podczas gdy inni cieszą się z faktu, że dzięki filmom mogli zobaczyć swoich ulubionych bohaterów na ekranie.

Nie ma wątpliwości, że książki i filmy to dwa różne medium, które wymagają innych technik narracyjnych. Adaptacja książki na film zawsze będzie wiązała się z pewnymi zmianami w fabule, skracaniem niektórych wątków, czy wprowadzeniem nowych elementów. Dlatego też, oczekiwania fanów wobec filmów o Harrym Potterze były bardzo wysokie, ale trzeba pamiętać, że każdy film to tylko jedno spojrzenie na historię. Niektórzy fani uważają, że książki są lepsze, ponieważ pozwalają na bardziej szczegółowe przedstawienie postaci i świata, ale filmy z kolei pozwalają na wizualne przedstawienie czarodziejskiego świata Hogwartu i akcji, która tam się dzieje.

15. Wpływ serii Harry Potter na kulturę popularną

Seria o Harrym Potterze miała ogromny wpływ na kulturę popularną. Harry Potter stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów na świecie, a seria książek sprzedała się w ponad 500 milionach egzemplarzy na całym świecie. Seria o Harrym Potterze wywarła wpływ nie tylko na popkulturę, ale także na życie wielu ludzi, którzy weszli w świat magii i nigdy już z niego nie wyszli.

Seria o Harrym Potterze to jedna z największych historii w historii literatury i kina. Filmy o Harrym Potterze przyciągnęły rzesze fanów z całego świata i stały się kultowymi produkcjami. Jednak, jak pokazują nieznane fakty, seria o Harrym Potterze to nie tylko historia chłopca, który przetrwał atak Lorda Voldemorta, ale również historia wielu ludzi, którzy zdecydowali się wejść w świat magii i nigdy już z niego nie wyszli.

Zobacz także: W kim podkochiwał się filmowy Neville Langbottom na planie filmu „Harry Potter”?

Udostępnij: