Wenecja 2023: Złoty Lew dla „Biednych istot”. Holland z nagrodą specjalną!

Główna nagroda na 80. Festiwalu w Wenecji powędrowała do filmu "Biedne istoty" z Emmą Stone w roli głównej. Na gali nie zabrakło polskiego akcentu! Wśród zwycięzców wyróżniono Agnieszkę Holland za poruszający film o kryzysie migracyjnym "Zielona granica".

  Kto wygrał Festiwal w Wenecji?

  Właśnie zakończyła się 80. jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.

  Największą uwagę przykuwa Konkurs Główny, do którego wybrano w tym roku 23 tytuły. W tym gronie znalazły się najnowsze filmy uznanych twórców i twórczyń. David Fincher, Yorgos Lanthimos, Michael Mann, Ava DuVernay, Sofia Coppola, Matteo Garrone, Michel Franco, Pablo Larrain, Luc Besson, Bertrand Bonello, Ryusuke Hamaguchi.

  Poznaliśmy zwycięzcę prestiżowego konkursu!

  Statuetka Złotego Lwa powędrowała na 80. Festiwalu w Wenecji powędrowała do filmu "Biedne istoty” w reżyserii Yórgosa Lánthimosa.

  „Biedne istoty" – o czym jest ten film?

  "Biedne istoty" w reżyserii Yorgosa Lanthimosa to niesamowita opowieść o ewolucji Belli Baxter (Emma Stone), młodej kobiety, która zostaje przywrócona do życia przez genialnego i niekonwencjonalnego naukowca, doktora Godwina Baxtera (Willem Dafoe). Pod jego opieką Bella chętnie uczy się wszystkiego od nowa, ale chce też doświadczyć pełni życia. W poszukiwaniu nowych doznań wyrusza w burzliwą i pełną przygód podróż przez kontynenty w towarzystwie sprytnego i rozpustnego prawnika, Duncana Wedderburna (Mark Ruffalo). Wolna od uprzedzeń swoich czasów, Bella z determinacją dąży do celu, jakim jest walka o równość i niezależność.

  Na festiwalu wyróżniono Agnieszkę Holland

  Wśród zwycięzców wyróżniono także Agnieszkę Holland za "Zieloną granicę". Najnowszy film polskiej reżyserki na Festiwalu w Wenecji został bardzo entuzjastycznie przyjęty przez publiczność. Wiemy, że "Zielona granica" została nagrodzona owacjami na stojąco, które trwały aż 15 minut. Film otrzymał nagrodę specjalną jury!

  „Zielona granicy” – o czym jest ten film?

  Po przeprowadzce na Podlasie psycholożka Julia (Maja Ostaszewska) staje się mimowolnym świadkiem i uczestnikiem dramatycznych wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej. Świadoma ryzyka i konsekwencji prawnych, przyłącza się do grupy aktywistów pomagających uchodźcom, którzy koczują w lasach w strefie objętej stanem wyjątkowym. W tym samym czasie uciekająca przed wojną domową syryjska rodzina i towarzysząca jej nauczycielka z Afganistanu, nie wiedząc, że są narzędziem politycznego oszustwa białoruskich władz, próbują przedostać się do granic Unii Europejskiej. W Polsce los zetknie ich z Julią oraz młodym pogranicznikiem Janem (Tomasz Włosok). Rozgrywające się wokół wydarzenia zmuszą ich wszystkich do postawienia sobie na nowo pytania — czym jest człowieczeństwo?

  Dystrybutor filmu opisuje:

  To opowieść-fikcja, ale scenariusz filmu powstał na podstawie prawdziwych wydarzeń, które dzieją się tuż obok nas. W filmie przeplatają się trzy perspektywy – uchodźców, polskich aktywistów i strażników granicznych. "Zielona granica" jest opowieścią o ludziach. O ludziach postawionych w sytuacjach granicznych.

   

  Udostępnij: