Złote Lwy dla „Zielonej Granicy” Agnieszki Holland

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni przeszedł do historii. Wielkim triumfatorem okazał się film „Zielona granica” w reżyserii Agnieszki Holland. Produkcja zdobyła najważniejsze wyróżnienie festiwalu – Złote Lwy, a także Nagrodę Publiczności.

Konkurs Główny 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych

W tegorocznym Konkursie Głównym zaprezentowano 16 produkcji, które rywalizowały o prestiżowe nagrody. Wśród nich znalazły się filmy takie jak:

  • "Biała odwaga", reż. Marcin Koszałka,
  • "Dwie siostry", reż. Łukasz Karwowski,
  • "Dziewczyna z igłą", reż. Magnus von Horn, duński kandydat do Oscara,
  • "Idź pod prąd", reż. Wiesław Paluch,
  • "Kobieta z...", reż. Małgorzata Szumowska i Michał Englert,
  • "Kulej. Dwie strony medalu", reż. Xawery Żuławski,
  • "Lany poniedziałek", reż. Justyna Mytnik,
  • "Ludzie", reż. Maciej Ślesicki i Filip Hillesland,
  • "Minghun", reż. Jan P. Matuszyński,
  • "Pod szarym niebem", reż. Mara Tamkovich,
  • "Pod wulkanem", reż. Damian Kocur, polski kandydat do Oscara,
  • "Simona Kossak", reż. Adrian Panek,
  • "Utrata równowagi", reż. Korek Bojanowski,
  • "Wróbel", reż. Tomasz Gąssowski,
  • "Wrooklyn Zoo", reż. Krzysztof Skonieczny,
  • "Zielona granica", reż. Agnieszka Holland.

Zdjęcie Złote Lwy dla „Zielonej Granicy” Agnieszki Holland #1

Złote Lwy dla „Zielonej Granicy” Agnieszki Holland

Najważniejszą nagrodę Konkursu Głównego - Złote Lwy - otrzymał film "Zielona granica" Agnieszki Holland. Film doceniony został również Nagrodą Publiczności oraz w kategorii Dźwięk (Roman Dymny).

Film poruszył temat kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. Mimo że film miał swoją premierę w 2023 roku, jego twórcy zdecydowali się pominąć zeszłoroczny festiwal w Gdyni. Dzięki temu dramat rywalizował w tegorocznym Konkursie Głównym i zdobył najważniejsze nagrody.

„Zielona granica” nie tylko przyciągnęła uwagę krytyków, ale także zyskała uznanie publiczności, co potwierdza Nagroda Publiczności. Tematyka filmu i zaangażowanie reżyserki w trudne społecznie tematy sprawiły, że produkcja wywarła silne wrażenie zarówno na widzach, jak i na jury festiwalu.

ZOBACZ TAKŻE: Tomasz Jakubiak zmaga się z nowotworem: „Bardzo rzadki i ciężki do wyleczenia”

„Zielona granica”- o czym jest film?

„Zielona granica” to poruszający obraz Agnieszki Holland, reżyserki głośnych obrazów: "W ciemności", "Europa, Europa", "Pokot" i "Obywatel Jones”. Dzieło uważane jest za jedno z najważniejszych w jej dorobku.

Po przeprowadzce na Podlasie psycholożka Julia (Maja Ostaszewska) staje się mimowolnym świadkiem i uczestnikiem dramatycznych wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej. Świadoma ryzyka i konsekwencji prawnych, przyłącza się do grupy aktywistów pomagających uchodźcom, którzy koczują w lasach w strefie objętej stanem wyjątkowym. W tym samym czasie uciekająca przed wojną domową syryjska rodzina i towarzysząca jej nauczycielka z Afganistanu, nie wiedząc, że są narzędziem politycznego oszustwa białoruskich władz, próbują przedostać się do granic Unii Europejskiej. W Polsce los zetknie ich z Julią oraz młodym pogranicznikiem Janem (Tomasz Włosok). Rozgrywające się wokół wydarzenia zmuszą ich wszystkich do postawienia sobie na nowo pytania — czym jest człowieczeństwo?

Sukces „Dziewczyny z igłą” i „Białej odwagi”

Drugim wielkim zwycięzcą festiwalu była produkcja „Dziewczyna z igłą” w reżyserii Magnusa von Horna, duńsko-polsko-szwedzka koprodukcja, która zdobyła Srebrne Lwy. Film ten zgarnął aż pięć nagród, w tym za drugoplanową rolę kobiecą dla Trine Dyrholm oraz za zdjęcia Michała Dymka.

Film „Biała odwaga” w reżyserii Marcina Koszałki również odniósł sukces, zdobywając nagrodę za reżyserię. Główna rola kobieca w tym filmie, odegrana przez Sandrę Drzymalską, przyniosła jej nagrodę za najlepszą aktorkę. Ponadto film ten zdobył cztery nagrody, w tym za scenariusz i drugoplanową rolę męską dla Juliana Świeżewskiego.

Platynowe Lwy i wyjątkowe wyróżnienia

Podczas festiwalu przyznano również Platynowe Lwy za całokształt twórczości, które w tym roku powędrowały do wybitnego reżysera Wojciecha Marczewskiego. Jego twórczość od wielu lat stanowi ważny element polskiego kina, a nagroda ta była wyrazem uznania dla jego dorobku.

Z kolei zmarły w ubiegłym roku Maciej Damięcki otrzymał pośmiertnie nagrodę za Wyjątkowy Wkład Artystyczny za swoją ostatnią rolę w filmie „Cisza nocna”. Nagrodę w jego imieniu odebrały dzieci – Mateusz Damięcki i Matylda Damięcka – podczas wzruszającego momentu gali.

źródło zdjęcia: Facebook @FestiwalPolskichFilmowFabularnych

Udostępnij: