W październiku na Netflixie miał premierę nowy polski thriller "Napad", który przenosi nas w lata 90., kiedy to młoda policjantka oraz doświadczony detektyw mają zaledwie dwa tygodnie na rozwiązanie brutalnej sprawy napadu na bank. Film z Olafem Lubaszenką szybko stał się hitem! Jeśli ci się podobał, mamy dla ciebie inne polskie filmy kryminalne oparte na faktach!
O czym opowiada "Napad"?
Film z Olafem Lubaszenką szybko stał się hitem Netflixa! „Napad” rozgrywa się w pierwszej połowie lat 90. Olaf Lubaszenko wciela się w rolę detektywa, który po usunięciu z policji otrzymuje szansę na powrót do służby. Musi jednak rozwiązać sprawę napadu na bank, który wstrząsnął Warszawą. Partneruje mu młoda policjantka, a ich zadaniem jest szybkie rozwiązanie śledztwa, zanim media jeszcze bardziej rozpętają aferę. W miarę jak śledztwo postępuje, bohaterowie natrafiają na grupę trzech młodych mężczyzn, z których jeden, zagrany przez Jędrzeja Hycnara, jest ochroniarzem zdesperowanym na tyle, by poprowadzić swoich przyjaciół do przestępstwa.
Inne polskie kryminały oparte na faktach
Jeśli ci się podobał, mamy dla ciebie inne polskie filmy kryminalne oparte na faktach!
Dług (1999)
Film „Dług” w reżyserii Krzysztofa Krauzego to jeden z najsłynniejszych polskich dramatów kryminalnych, który odwołuje się do brutalnej zbrodni z 1994 roku. Dwaj młodzi przedsiębiorcy, Artur Bryliński i Sławomir Sikora, w desperacji dokonują morderstwa gangstera, który ich szantażował i prześladował. W filmie ich losy przeniesiono na bohaterów Adama Boreckiego i Stefana Kowalczyka, którzy walczą o przeżycie w starciu z Gerardem Nowakiem. Film zdobył liczne nagrody, w tym Orły, oraz wywołał szeroką dyskusję na temat granic prawa i moralności, a jego sukces przyczynił się do ułaskawienia obu skazanych bohaterów.
Czerwony pająk (2015)
„Czerwony pająk” to obraz inspirowany mroczną postacią Karola Kota, jednego z najniebezpieczniejszych seryjnych morderców PRL. Choć film nie jest wiernym odtworzeniem jego życia, oddaje wewnętrzne rozterki młodego człowieka zafascynowanego śmiercią i brutalnością. „Czerwony pająk” analizuje psychikę bohatera, przedstawiając drogę, jaką przebywa, by stać się mordercą. Film Koszałki zyskał uznanie krytyków za głęboką psychologiczną narrację i niepokojący klimat.
Jestem mordercą (2016)
Kolejna głośna produkcja oparta na historii „Wampira z Zagłębia” opowiada o serii morderstw, które wstrząsnęły Polską w latach 60. W filmie Macieja Pieprzycy głównym bohaterem jest porucznik Milicji Obywatelskiej, który za wszelką cenę chce schwytać sprawcę. Jednak w trakcie dochodzenia wychodzą na jaw polityczne naciski i manipulacje, które ostatecznie doprowadziły do oskarżenia Zdzisława Marchwickiego. To film o złożoności dochodzeń kryminalnych i o naciskach władzy, które często uniemożliwiały sprawiedliwe zakończenie śledztwa. „Jestem mordercą” był znakomicie przyjęty przez widzów i zdobył liczne nagrody.
Amok (2017)
Film Kasi Adamik bazuje na kontrowersyjnej sprawie Krystiana Bali, który stał się głównym podejrzanym o morderstwo po wydaniu swojej książki „Amok”. W powieści znalazły się szczegóły zbrodni, która wstrząsnęła krajem, a śledczy szybko odkryli, że szczegóły opisane przez autora były niepokojąco podobne do prawdziwych wydarzeń. Choć sam proces Bali wzbudził liczne kontrowersje, film bada granice między fikcją a rzeczywistością i obsesję, jaką można rozwinąć na punkcie własnej historii.
https://www.youtube.com/watch?v=e0Gx76m_Le4
25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy (2020)
Film „25 lat niewinności” to przejmujący dramat, który opowiada prawdziwą historię Tomasza Komendy, niesłusznie skazanego za brutalne przestępstwo, którego nie popełnił. Produkcja Jana Holoubka ukazuje ogrom cierpienia, jakiego doświadczył Komenda podczas 18 lat spędzonych za kratkami, a także wyciąga na światło dzienne błędy i patologie polskiego systemu prawnego. Film zdobył wiele nagród i uznanie widzów, a sam Komenda został symbolicznie uhonorowany za swoją walkę o sprawiedliwość.
Najmro. Kocha, kradnie, szanuje (2021)
Komedia kryminalna „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” w reżyserii Mateusza Rakowicza opowiada o legendarnym przestępcy Zdzisławie Najmrodzkim, znanym jako „król ucieczek”. Najmro wielokrotnie wymykał się policji, uciekając z więzień i konwojów, co uczyniło go symbolem przestępczego sprytu. Film przedstawia jego życie z humorem, a Dawid Ogrodnik w głównej roli znakomicie oddaje charyzmę bohatera, jednocześnie nadając mu ludzkie cechy.