Za te role Polacy pokochali Stanisława Tyma!

6 grudnia z głębokim żalem świat kultury i mediów pożegnał Stanisława Tyma, wybitnego aktora, satyryka i pisarza. Informację o jego śmierci podała redakcja „Polityki”, w której przez lata publikował swoje felietony. Gwiazdor kultowych filmów „Miś” i „Rozmowy kontrolowane” zmarł w wieku 87 lat. Aby uczcić jego pamięć przypominamy najważniejsze role Stanisława Tyma, za które pokochali go Polacy.

Stanisław Tym nie żyje

W wieku 87 lat odszedł znany aktor i satyryk Stanisław Tym. O jego śmierci poinformował w piątek, 6 grudnia, tygodnik „Polityka”, w którym przez wiele lat publikował swoje felietony. W pożegnaniu „wielkiej postaci polskiej kultury i mediów” redakcja podkreśliła: „Przez lata wpływał na naszą zbiorową wyobraźnię i poczucie humoru”.

Zdjęcie Za te role Polacy pokochali Stanisława Tyma! #1

Za te role Polacy pokochali Stanisława Tyma!

Stanisław Tym, legenda polskiego kina, był szczególnie znany z ról w kultowych komediach Stanisława Barei. Pozostaje jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiego kina, szczególnie dzięki swoim kultowym rolom w filmach, które mistrzowsko oddawały absurdy PRL-u. Poniżej zestawienie jego najważniejszych kreacji, które wpisały się na stałe w historię polskiej kinematografii:

„Miś”, „Ryś” (1980) 

Tym wcielił się w niezapomnianego Ryszarda Ochódzkiego, prezesa klubu sportowego „Tęcza”. Postać ta, będąca kwintesencją cwaniactwa i komizmu, pozwalała widzom z dystansem spojrzeć na absurdalną rzeczywistość PRL-u. Jego prezes był zarówno irytujący, jak i niezwykle zabawny, co sprawiło, że Ochódzki stał się ikoną polskiego kina.

„Rozmowy kontrolowane” (1991)

"Rozmowy kontrolowane" w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego opowiada dalsze losy Ryszarda Ochódzkiego, prezesa kultowego klubu sportowego "Tęcza" z "Misia", który tym razem zostaje wplątany w aferę polityczną.

Fabuła filmu toczy się w grudniu 1981 roku. Ryszard Ochódzki dostaje zlecenie od pułkownika UB (w tej roli Krzysztof Kowalewski), by przeniknąć do struktur Solidarności w Suwałkach. Z fotografią z Lechem Wałęsą w ręku wyrusza na Suwalszczyznę, jednak jego misję komplikuje wprowadzenie stanu wojennego. Sprawy przybierają jeszcze gorszy obrót, gdy po wypadku samochodowym milicja znajduje w aucie, które Ochódzki pożyczył, opozycyjne ulotki – co wpędza go w poważne kłopoty.

„Rejs” (1970)

W tym kultowym filmie Tym zagrał rolę kaowca, czyli kierownika wycieczki, który z twardą ręką próbował kontrolować chaos na tytułowym rejsie. Jego postać była idealnym odzwierciedleniem groteskowego systemu PRL-u, a Tym swoją aparycją i charyzmą nadał jej niezapomniany charakter.

ZOBACZ TAKŻE: „To się nie zatrzymuje…” Tomasz Jakubiak wyznał na jakiego raka choruje!

„Nie ma róży bez ognia” (1974)

W komedii Stanisława Barei Tym zagrał Zenka, niechcianego lokatora, który z wdziękiem i bezczelnością wykorzystywał luki w prawie lokalowym. Jego postać była dowcipnym, choć irytującym odbiciem problemów mieszkaniowych tamtych czasów. Rola ta przypominała późniejszego Ryszarda Ochódzkiego.

Epizod w „Czterdziestolatku”

Tym pojawił się w trzech odcinkach tego popularnego serialu, grając Staśka, robotnika na budowie inżyniera Karwowskiego. Choć była to rola trzecioplanowa, Tym swoim talentem i charyzmą sprawił, że zapadała w pamięć.

„Smuga cienia” (1976)

W filmie Andrzeja Wajdy Tym pokazał swoje poważniejsze oblicze, wcielając się w kupca Jacobusa. Ta drugoplanowa rola w polsko-brytyjskim dramacie psychologicznym dowodziła jego wszechstronności aktorskiej.

„Uprowadzenie Agaty” (1993)

Tym wystąpił w roli bezdomnego w dramacie inspirowanym autentyczną historią. Choć była to niewielka kreacja, aktor ponownie pokazał, że potrafi doskonale wczuć się w każdą postać, nawet w tak nietypowej roli.

Źródło zdjęć: Wikipedia, Stanisław Tym

Udostępnij: