Laozi – poznaj 6 życiowych mądrości filozofa, które odmienią twoje życie

Filozof poprzez swoje słowa pragnął wskazać nieoczywiste wartości, które pomogą każdemu z nas budować dobre i szczęśliwe życie. Zagubieni w świecie często zapominamy, ile mocy kryje się w szczegółach i jak łatwo zatracić wartości, które prowadzą nas przez życie. Poznaj zatem mądrości filozofa, które zmienią twoje życie!

Nauka

Daj człowiekowi rybę, a nakarmisz go na jeden dzień. Naucz człowieka łowić ryby, a nakarmisz go na całe życie.

Te słowa pokazują, jak bardzo możemy pomóc, jeśli tylko zmienimy swoje podejście. Zaspakajanie potrzeb drugiej osoby jest pomocne, ale dopiero tak naprawdę jej pomożemy, jeśli pokażemy drogę do zaspakajania potrzeb.

Umiar

Z umiarem można być hojnym.

Przez te słowa Laozi miał na myśli, że posiadanie nie czyni nas szczęśliwych, jeśli nie szanujemy wartości. Ważne jest, aby w naszym życiu posiadać rzeczy, które mają dla nas znaczenie. Dzięki temu wprowadzimy równowagę do naszego świata.

Droga

Panowanie nad innymi wymaga siły. Panowanie nad samym sobą to poznanie drogi.

Dopiero kiedy znamy samych siebie, jesteśmy w stanie podążać odpowiednią drogą. Pokonanie drugiego człowieka nie jest oznaką prawdziwej siły. Znajomość własnego wnętrza jest źródłem potęgi.

Bogactwo

Mistrz nie posiada żadnych rzeczy. Im więcej robi dla innych, tym jest szczęśliwszy. Im więcej daje innym, tym jest bogatszy.

Te słowa nie wymagają dogłębnej interpretacji. Cytat mówi o tym, że człowiek dopiero staje się szczęśliwy i bogaty, kiedy oddaje się innym. Samolubstwo i egoizm jedynie doprowadza nas do cierpienia.

Zmiany

Jeśli zdasz sobie sprawę, że wszystkie rzeczy się zmieniają, niczego nie będziesz próbować się trzymać.

Ludzie mają w zwyczaju za wszelką cenę zatrzymać przy sobie pewne rzeczy lub ludzi. Przywiązują się do nich i ciężko im się pogodzić ze zmianami. Jeśli tylko zrozumiemy, że wszystko – nawet my sami – ulega zmianom, wtedy łatwiej będzie nam odpuścić i czerpać przyjemność z tego, co obecnie mamy.

 

Niespodziewana siła

Woda jest płynna, delikatna i ustępliwa. Woda jednak niszczy skałę, która jest nieugięta i której nie może unieść. Z reguły wszystko, co płynne, delikatne i ustępliwe, pokona wszystko, co sztywne i twarde.

Laozi tymi słowami wyjaśnia, że z reguły boimy się tego, co według nas jest niepokonane. W rzeczywistości to te pozornie niegroźne rzeczy niosą ze sobą ogromną siłę. To one powoli stanowią coraz większe zagrożenie i to na nie powinniśmy zwracać uwagę.

Życie składa się z wielu elementów. Różne doświadczenia wpływają na nas w innym stopniu. Warto jednak pamiętać o pewnych wartościach, które zadbają o równowagę w naszym życiu.

 

Udostępnij: