William Faulkner i 5 książek noblisty, które warto przeczytać

Dziś 120. rocznica urodzin Williama Faulknera, pisarza amerykańskiego, laureata Nagrody Nobla. Był prekursorem narracji symultanicznej, co oznacza, że wykorzystywał kilku narratorów jednocześnie. Stosował też wewnętrzne monologi i retrospekcje. W jego książkach często przewija się wątek wojny secesyjnej oraz historia amerykańskiego Południa. Po uhonorowaniu Faulknera nagrodą Nobla w 1949 roku jego twórczość spotkała się z falą krytyki. Powieściom zarzucano zbyt duże pokłady nienawiści i okrucieństwa. Przedstawiamy 5 topowych powieści Williama Faulknera.

    #1 „Wściekłość i wrzask” (1929)

    Jest to czwarta powieść pisarza, lecz pierwsza uznana jako dzieło sztuki literackiej. W dorobku Faulknera to jeden z jego najdoskonalszych utworów. Pisarz zastosował dezorientującą narrację, która wymaga cierpliwości i wytrwałości. Tematyka również odbiega od spraw codziennych. Powieść przedstawia bolesne historie, wśród których swoje miejsce znajdują kazirodztwo i samobójstwo.

    #2 „Kiedy umieram” (1930)

    To szkolna lektura obowiązkowa w krajach anglojęzycznych. Opowieść przedstawiana jest przez 15 narratorów w 59 rozdziałach w stylu strumienia świadomości. Książka opowiada historię rodziny Bundrenów, która uparcie realizuje życzenie matki Addie pragnącej, by jej ciało zostało pochowane w rodzinnej miejscowości Jefferson obok dawno nieżyjących bliskich. Akcja umiejscowiona jest w stanie Missisipi.

    #3 „Azyl” (1931)

    Kolejny bestseller w USA. To historia młodej dziewczyny zgwałconej przez gangstera, która trafia do domu publicznego w stolicy Yoknapatawaphy w Memphis.

    #4 „Absalomie, Absalomie” (1936)

    Powieść opisuje wizję klęski społeczeństwa południowych stanów USA po przegranej przez Skonfederowane Stany Ameryki Wojnie secesyjnej. Autor zaburza chronologię wydarzeń, sięga po biblijną symbolikę, podkreśla zbrodniczy system niewolnictwa, na którym opierała się gospodarka Południa.

    #5 „Koniokrady” (1962)

    Ostatnia powieść Faulknera o 11-letnim bohaterze przypominającym Huckleberry Finna z powieści Marka Twaina. Razem z dwoma starszymi kolegami kradną samochód w stanie Mississippi i rozpoczynają podróż pełną przygód i nieporozumień. Ich kierunek to Memphis. Adaptacja tej powieści Faulknera została nominowana do dwóch Oscarów.

    Źródło zdjęcia: https://jeanzimmerman.com/2013/03/07/10467/

    +
    Udostępnij: