Wydana w 2015 roku książka autorstwa Hanya Yanagihara pod tytułem „Małe życie” opowiada o przyjaźni i miłości, ale nie tylko! Przedstawia historię zwykłych ludzi, pełnych marzeń, zapału, ale też wątpliwości, samotności i powracającej przeszłości.
Małe życie w wielkim mieście
Czwórka przyjaciół wspólnie mieszka w Nowym Jorku, gdzie zaraz po ukończeniu studiów i pełni energii chcą zdobyć świat. Mimo że wszystko pięknie brzmi, to z czasem będą musieli zmagać się z niejednym problemem. Powracająca przeszłość, wokół której kręci się cała historia, jest dowodem na to, jak bardzo może zmienić się nasza teraźniejszość.
Historia o różnych małych światach, które łączy przyjaźń.
Oto 7 prawdziwych cytatów z książki
1#
Związki nigdy nie dostarczają nam wszystkiego. Dostarczają niektórych rzeczy. Masz pełną listę rzeczy, których oczekujesz od drugiej osoby - zgrania seksualnego, powiedzmy, albo dobrej rozmowy, albo wsparcia finansowego, albo odpowiedniego poziomu intelektualnego, albo miłego usposobienia, albo lojalności - i wolno ci wybrać trzy z tych rzeczy. Trzy i koniec. Może cztery, jeżeli masz szczęście. Tylko w kinie znajduje się partnera, który oferuje pełny zestaw. W realnym świecie musisz się zdecydować, z którymi trzema wartościami chcesz spędzić resztę życia, a potem poszukać tych wartości w drugiej osobie. Na tym polega życie.
2#
Przedmioty psują się i czasami są naprawiane, ale w większości przypadków uświadamiamy sobie, że bez względu na to, co się zniszczyło, życie układa się na nowo, by zrekompensować nam stratę, niekiedy w sposób cudowny.
3#
(…) w każdej relacji jest element niespełnienia i rozczarowania i coś, czego trzeba szukać poza nią.
4#
No i jest osoba, do której wracasz - jej twarz, ciało, głos, zapach i dotyk, jej cierpliwe czekanie, aż skończysz mówić, choćby nie wiem, jak długie, żeby coś powiedzieć, jej uśmiech przesuwający się po twarzy tak wolno, że przypomina ci wschód słońca, jej niekłamane stęsknienie i radość, że wróciłeś.
5#
(…) nie ma terminu ważności na potrzebę pomocy czy potrzebę bliskości innych ludzi. To nie jest tak, że osiągamy pewien wiek i ona ustaje.
6#
W miarę jak się starzeje, coraz częściej myśli o życiu jako ciągu retrospektyw, oceniając każdą mijającą porę roku jak rocznik wina, dzieląc przeżyte lata na epoki historyczne : Lata ambicji. Lata niepewności. Lata sławy. Lata rozczarowań. Lata nadziei.
7#
Jakże często przyjaźń i koleżeństwo sprzeciwiają się logice, jak często omijają tych, którzy na nie zasługują, jak często czepiają się dziwaków, ludzi złych, specyficznych, złamanych.