Wydana w 1946 roku książka Viktora Frankl’a, psychiatry i psychoterapeuty oraz więźnia obozów koncentracyjnych, pod tytułem „Człowiek w poszukiwaniu sensu” to pamiętnik opisujący wspomnienia, ale również głębokie przemyślenia dotyczące człowieka, nadziei oraz ludzkich wyborów w obliczu okrutnych wydarzeń.

Jaki jest sens życia?

Frankl, po swoich traumatycznych przeżyciach w obozach koncentracyjnych, między innymi w Auschwitz, postanowił opisać swoje przemyślenia oraz wspomnienia w formie eseju. Pierwsza część jest niesamowicie emocjonującym obrazem tego, jak sens i nadzieja są dla człowieka czymś niesamowicie ważnym, aby ciągle iść przed siebie. Druga część natomiast opisuje metodę psychoterapeutyczną o nazwie logoterapia, której fundamentem jest wiara, że człowieczym popędem jest szukanie sensu w swoim życiu.

 

Poznaj 10 dających do myślenia cytatów

 

1#

Człowiek zdolny jest zmienić świat na lepsze tylko wtedy, gdy jest to możliwe, może natomiast zmienić siebie na lepsze zawsze, gdy tylko jest to konieczne.

 

2#

Pomiędzy bodźcem i reakcją jest przestrzeń: w tej przestrzeni leży wolność i moc wyboru naszej odpowiedzi.

 

3#

Przyjmowanie cierpienia, które nie jest konieczne, to masochizm, a nie heroizm.

 

4#

Żaden człowiek nie powinien osądzać innych, jeśli sam całkowicie szczerze nie odpowie w głębi serca na pytanie, czy w podobnych okolicznościach nie postąpiłby tak samo.

 

5#

(...) dążenie do znalezienia w życiu sensu jest u człowieka najpotężniejszą siłą motywującą.

 

6#

My, którzy żyliśmy w obozach koncentracyjnych, pamiętamy ludzi, którzy chodzili po barakach, pocieszając innych, oddając ostatni kawałek chleba. Być może było ich niewielu, ale są oni wystarczającym dowodem na to, że człowiekowi można zabrać wszystko za wyjątkiem jednej rzeczy: ostatniej z ludzkich wolności - wyboru swojej postawy w każdych okolicznościach, wyboru swojej drogi.

 

7#

Nie należy poszukiwać w życiu jakiegoś abstrakcyjnego sensu. Każdy człowiek ma swoje wyjątkowe powołanie czy misję, której celem jest wypełnienie konkretnego zadania. Nikt nas w tym nie wyręczy ani nie zastąpi, tak jak nie dostaniemy szansy, aby drugi raz przeżyć swoje życie. A zatem każdy z nas ma do wykonania wyjątkowe zadanie, tak jak wyjątkowa jest okazja, aby je wykonać.

 

8#

Jak na ironię, tak jak lęk prowokuje urzeczywistnienie tego, czego się najbardziej obawiamy, tak przesadna intencja uniemożliwia spełnienie tego, czego najbardziej pragniemy.

 

9#

Ten, kto wie, dlaczego żyje, nie troszczy się o to, jak żyje.

 

10#

Nigdy nie powinniśmy zapominać, że sens życia można odnaleźć nawet wtedy, gdy znajdziemy się w beznadziejnej sytuacji, twarzą w twarz z przeznaczeniem, którego nie sposób zmienić.

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img