Książka wydana w 1955 roku Leopolda Tyrmanda pod tytułem „Zły” to dla wielu czytelników klasyk wśród polskiej literatury. Jest to powieść kryminalna, która porusza wiele wątków warszawskich realiów z lat 50. ubiegłego wieku.

Tajemniczy bohater

Powojenna Warszawa i jej szeroko zróżnicowane społeczeństwo było powodem pojawienia się tytułowego Złego, który stawał w obronie słabszych, a sprzeciwiał się chuliganom, oszustom i złodziejom. Jedynym znakiem rozpoznawczym Złego były jego jasne oczy. W całej powieści jednak to nie jest jedyny wątek. Pojawiają się zwykli ludzie, którzy na różny sposób starają się wrócić do normalnego życia. Jedni działają według prawa, inni szukają różnych możliwości, niekoniecznie legalnych. Przedstawione jest życie warszawskich mieszkańców oraz miłość w wielu formach.

 

Powieść ta jest dedykowana rodzinnemu miastu Tyrmanda, Warszawie. Ciężka, a jednocześnie żywa i wciągająca. Przedstawiająca losy bohaterów, ale również opisuje obraz podnoszącej się z ruin stolicy. Można zatem pomyśleć, że miasto nie jest tylko tłem, w którym rozgrywają się akcje, ale stanowi również cichego bohatera, który nadaje całej powieści barw i atmosfery.

 

Poznaj 6 interesujących cytatów z książki

 

1#

Ile nieszczęść dzieje się dlatego, że nie potrafimy czegoś wyrazić słowami, prawda?

 

2#

Ludzie czekający w życiu na coś dzielą się na dwie kategorie: na tych, którzy wiedzą, na co czekają, i na tych, którzy tego nie wiedzą, a tylko czekają.

 

3#

Człowiek gimnastykuje się, jak może... Buja się na huśtawce zwątpienia i rozpaczy.

 

4#

Plotka rośnie na drożdżach bezsensu.

 

5#

Życie wokół nas pełne jest dokądś wiodących tropów, albowiem wszędzie wokół i codziennie dzieje się mnóstwo ciekawych spraw.

 

6#

Geniusz jest rzeczą bezwzględną: można być genialnym portierem hotelowym czy sprzedawcą tekstyliów, o geniuszu decyduje, jak się daną rzecz robi, a nie co się robi.

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img