Wydany w 2019 roku „Kult” Łukasza Orbitowskiego to niesamowicie dojrzała historia o polskiej ludności – naszych słabościach, lękach i paranojach. Niesamowity obraz ludzi, którzy muszą się zmierzyć nie tylko z innymi, ale także z samym sobą. Poruszająca, a jednocześnie zabawna.

Ludzka słabość

Rok 1983. W Oławie dochodzi do objawienia Marii Boskiej. Heniek, który został wybrańcem i ujrzał cud, decyduje się na zbudowanie sanktuarium. Prosty mężczyzna jest pełen miłości do drugiego człowieka, wszędzie i we wszystkich widzi dobro. Pomimo to dla wielu stał się szaleńcem. Zbyszek, narrator, to brat Heńka, który jako ateista często żartuje sobie z brata. Mężczyzna pomimo posiadania rodziny lubi zabawić się z innymi kobietami. Z czasem jednak Zbyszek musi podjąć niejedną ważną decyzję – wybrać rodzinę czy kobiety? Stanąć murem po stronie brata, czy współpracować ze starymi znajomymi, dla których Heniek jest przeszkodą?

 

Historia ta ukazuje, jak człowiek nieustannie zmuszony jest wybierać i walczyć ze swoimi słabościami, obawami i lękami. Wyjątkowa książka ukazująca wiele ważnych wartości, z którymi mamy do czynienia każdego dnia.

 

Oto 8 prawdziwych cytatów z książki

 

1#

Na tym właśnie polega wychowanie. Kłamiemy dzieciom w dobrej wierze, a one potem odkrywają, jak świat wygląda naprawdę i odtąd nigdy już nam, starym, za nic nie potrafią uwierzyć.

 

2#

W ciemności człowiek widzi wyraźniej, co ma w sobie.

 

3#

Ludzie, także ci najmądrzejsi, boją się prawdy i jej nienawidzą. Chwycą się byle bujdy dla poprawy samopoczucia. Żeby życie jakoś szło.

 

4#

Wie pan, dlaczego mamy rodzinę? Wśród bliskich każda radość jest większa, zaś smutek taki pokurczony. Jakby rozkładał się, rozpuszczał w żonie, w dzieciach, w rodzeństwie.

 

5#

Krzywdy zawsze winien jest ten, kto na niej skorzystał.

 

6#

Człowiek może oszukać drugiego człowieka, ale nigdy samego siebie. Prawdziwa natura zawsze wychodzi na wierzch.

 

7#

Tylko, wie pan, życie to raczej smutna sprawa i nie ma co za bezdurno jeszcze smutków drążyć. Zmartwień się nie szuka, bo same przychodzą.

 

8#

Wie pan, czemu przyjaźń jest taka ważna? Bo to ta część dzieciństwa, którą możemy zabrać ze sobą w dorosłość.

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img