Wydana w 2013 roku powieść Donny Tartt pod tytułem „Szczygieł” to obraz cierpienia spowodowanego stratą, który nieraz doprowadza do obsesji. Poruszająca historia o losie, który potrafi przygotować na naszej drodze wiele bezlitosnych wydarzeń.

Bezlitosny los

Theo jako dziecko przeżywa zamach w muzeum, ale niestety w tym samym miejscu traci matkę. Cudem udaje mu się wydostać, ale zabiera ze sobą coś jeszcze – ulubiony obraz swojej matki, symbol utraconego życia. Utrata najbliższej osoby sprawia, że chłopiec musi natychmiastowo zmienić swoje życie. Na drodze spotyka wielu przeróżnych ludzi, którzy posiadają dobre lub złe intencje. Co więcej, sam obraz ściąga na Theo ogromne niebezpieczeństwo.

 

Oto 7 wspaniałych cytatów z książki

 

1#

Dobro nie zawsze wynika z dobrych uczynków, a złe uczynki nie zawsze są skutkiem zła.

 

2#

Po co w ogóle czymkolwiek się przejmować? Czy jako istoty wrażliwe nie zostaliśmy umieszczeni na ziemi, żeby zaznać szczęścia w tym krótkim czasie, który jest nam dany?

 

3#

Nie możemy wybrać, czego chcemy, a czego nie chcemy, taka jest trudna, samotna prawda.

 

4#

Jeśli za bardzo przywiązujesz się do rzeczy, to cię może zniszczyć. Tylko, jeśli naprawdę przywiązujesz się do przedmiotu, zaczyna żyć własnym życiem, prawda? I czy sens rzeczy, pięknych rzeczy, nie polega na tym, że łączą cię z jakimś głębszym pięknem? Te pierwsze doświadczenia, które szeroko otwierają ci serce i za którymi gonisz przez resztę życia lub próbujesz je w ten czy inny sposób odtworzyć?

 

5#

A jeśli nasze zło i błędy są właśnie tym, co wyznacza nasz los i prowadzi nas do dobra? A jeśli niektórzy z nas nie trafiliby tam inną drogą?

 

6#

No więc... muszę powiedzieć, że ja osobiście nigdy nie wyznaczałem tak wyraźnej granicy między "dobrem" i "złem" jak ty. Dla mnie: ta granica jest często fałszywa. Jedno i drugie nigdy nie jest całkiem rozdzielone. Jedno nie może istnieć bez drugiego.

 

7#

Cokolwiek uczy nas rozmowy z sobą - jest ważne.

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img