Wydana w 2020 roku powieść historyczna Szczepana Twardocha pod tytułem „Pokora” to podróż do przeszłości, gdzie jeden świat się zakończył, aby mógł powstać nowy. Emocjonująca historia o rewolucji, wojnie, podziałach, zmartwieniach i miłości.

Pokora

Koniec I wojny światowej. Alojzy jest młodym chłopcem, który jako jedyny z dużej ilości swojego rodzeństwa ma okazję udziec od ciężkiej przyszłości w kopalni i kształcić się na kogoś innego. Wyjeżdża z Górnego Śląska i uczęszcza do szkoły w Gleiwitz. Przychodzi jednak moment, w którym musi stanąć do walki. Po paru dniach budzi się w szpitalu w Berlinie, a kiedy go opuszcza, zderza się z zupełnie inną rzeczywistością, nowym światem, a sam Alojzy musi znaleźć swoje miejsce na świecie.

 

Oto 5 emocjonujących cytatów z książki

 

1#

Nie boję się bólu, nie boję się, że ostrze półszabli może zanurzyć się w moim brzuchu albo w mojej piersi, boję się, że kiedy to się stanie, to zniknę, przestanę być.

 

2#

Jestem gęsto splecionym wieńcem rozpaczy, strachu, samotności i zagubienia. Nie ma nade mną Boga, nie ma Boga we mnie, nie ma obok mnie ludzi, nie ma człowieka we mnie. Nie mam nikogo.

 

3#

Wobec nieznanego bezbronny staje się nawet najdzielniejszy wojownik.

 

4#

Wiem, kim jestem, dlatego się boję, bo jestem nikim.

 

5#

(...) najpierw należałoby się zastanowić nad tym, czy Bóg Ojciec istnieje, czy raczej to strach przed wszystkimi ojcami i kajzerami tego świata każe nam wierzyć w kogoś większego od nich, kogo oni muszą albo przynajmniej powinni bać się tak, jak my boimy się ich.

Udostępnij:


Sklep


Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img