10 cytatów o miłości i przyjaźni z książki „Cztery miłości”

Wydana w 1960 roku książka autorstwa Clive Staples Lewis’a pod tytułem „Cztery miłości” to tom esejów, w których autor przedstawia cztery rodzaje miłości, które kryją się pod płachtą różnych nazw i które nieustannie przewijają się przez życie każdego z nas.

Rodzaje miłości

Książka przedstawia miłość jako przyjaźń, przywiązane, miłość erotyczna oraz miłość Boga i bliźniego. Autor opisuje każdą z nich, dokładnie wyjaśniając znaczenie i sens w danym rodzaju oraz jak może nam służyć lub zniszczyć. Co więcej, przedstawia, jak te wszystkie rodzaje są ze sobą silnie powiązane do takiego stopnia, że często nie potrafimy je rozróżnić.

Najpiękniejsze cytaty z książki "Cztery miłości"

Mało osób ceni przyjaźń, bo mało osób ją odczuwa.

Kochać to znaczy byc wrażliwym.

(...) lepiej tracić niż nigdy nie spotkać

Ludzie, którzy wzajemnie siebie nudzą, powinni się rzadko widywać, a ci, co siebie wzajemnie interesują - często.

Kochać w ogóle znaczy wystawić się na zranienie. Pokochaj cokolwiek, a twoje serce z pewnością odczuje ból, a może nawet zostanie złamane. Jeśli chcesz mieć pewność utrzymania serca w stanie nienaruszonym, nie wolno ci go ofiarować nikomu, nawet zwierzęciu. Otul je ostrożnie sowimi hobby i odrobiną luksusu, unikaj wszelkich komplikacji, zamknij je bezpiecznie w szkatule lub trumnie własnego egoizmu. Ale w tej szkatule - bezpieczne, w ciemności, w bezruchu, bez powietrza - ono się zmieni. Nie będzie złamane, nie, ono stanie się nie do złamania, nieprzystępne, zatwardziałe.

Przyjaciele, czy chcą tego, czy nie, napotykają wokół siebie samotność, ową barierę wznoszącą się między nimi i stadem ludzkim.

Jeśli przywiązanie zapanuje niepodzielnie nad życiem człowieka, ziarno zła zacznie kiełkować. Miłość, która została bogiem, stanie się demonem.

Nawet najbardziej samowolna i niewłaściwa miłość jest mniej sprzeczna z wolą Boga niż podjęte z własnej woli i dla własnej ochrony odrzucenie miłości.

Jeśli będziemy usiłowali żyć wyłącznie przywiązaniem, przywiązanie "zemści się na nas".

Przyjaźń rodzi się wówczas, gdy dwie osoby z ogromnymi trudnościami i z na wpół zrozumiałym bełkotem lub w tempie, które się nam wydaje zdumiewające, odkrywają siebie nawzajem i dzielą się swoją wizją świata. I natychmiast znajdą się ramię przy ramieniu w ogromnym kręgu samotności.

ZOBACZ TAKŻE: Cytaty z książki "Cudowny chłopak"

Udostępnij: