Jak czytać Wiedźmina? Kolejność czytania sagi Andrzeja Sapkowskiego!

Dokładnie 35 lat temu, w grudniu 1986 roku, Andrzej Sapkowski po raz pierwszy przedstawił uniwersum Wiedźmina w opowiadaniu wydrukowanym w magazynie "Fantastyka".

Jego seria spodobała się milionom czytelników na całym świecie, a na jej podstawie powstała niezwykle popularna gra komputerowa oraz serial, którzy przyciągnął przed ekrany mnóstwo osób.

Jak czytać Wiedźmina?

Geralt z Rivii stał się niezwykle popularnym bohaterem i obecnie mało kto nie zna jego przygód. Jednak jeśli jeszcze nie czytałeś książek, widziałeś tylko serial Netflixa, grałeś w grę lub po prostu uwielbiasz Wiedźmina- przypomnij sobie, w jakiej kolejności czytać książki sagi Andrzeja Sapkowskiego!

Cykl o Wiedźminie- w jakiej kolejności czytać?

Młodszym odbiorcom Wiedźmin jest znany przede wszystkim ze świata popkultury, gry komputerowej i serialu Netflixa. Każdy kto uwielbia Geralta, Yennefer i Ciri, a jeszcze nie czytał powieści i opowiadań Andrzeja Sapkowskiego, powinien jak najszybciej to nadrobić. Z kolei jeśli jesteś fanem cyklu o Wiedźminie i pamiętasz pierwsze wydania książek, nic nie szkodzi na przeszkodzie, żebyś powrócił do sagi po raz kolejny.

Kolejność czytania sagi Andrzeja Sapkowskiego:

Zbiory opowiadań o Wiedźminie

Ostatnie życzenie

To zbiór opowiadań o Wiedźminie Geralcie. W pierwszym tomie czytelnik ma okazję pierwszy raz spotkać Wiedźmina, tajemniczą czarodziejkę Yennefer z Vengerbergu, jego wiernego druha Jaskra  oraz dowiedzieć się Prawie Niespodzianki, które odmieni jego los. Ta książka jest punktem obowiązkowym, ponieważ zawarte w niej wydarzenia naznaczyły późniejszy los Geralta i całego jego świata.

Miecz przeznaczenia

To drugi tom opowiadań Sapkowskiego, który przybliża czytelnikowi postać Wiedźmina i wykonywaną przez niego ponurą profesję. W tej części dowiemy się, jaka Niespodzianka czekała na Geralta w ciemnym lesie Brokilon, rządzonym przez driady i jak to wpłynęło na jego los.

Coś się kończy, coś się zaczyna

Ten zbiór opowiadań nie jest bezpośrednio związany z sagą. Dlatego warto przeczytać go na sam koniec przygody z książkami o Wiedźminie. Dowiedz się, jak potoczyły się losy Geralta i Yennefer i czy żyli razem długo i szczęśliwie…

Saga o Wiedźminie

Krew elfów

To pierwszy tom sagi, który rozwija wydarzenia zapoczątkowane w opowiadaniach. Dowiadujemy się w nim o konflikcie Nilfgardu i królestw Nordlingów i odkrywamy, jaką rolę odegra w nim Geralt i jego Niespodzianka- księżniczka Ciri.

Czas pogardy

W tym tomie, podczas wielkiego zjazdu magów na Wyspie Thanedd dochodzi do przewrotu, który zmieni losy świata. Geralt, Yennefer oraz Ciri zostają rozdzieleni wplątani w sam środek wydarzeń.

Chrzest ognia

Na kontynencie rozpoczyna się wielka wojna. Ciri znika, a Wiedźmin i Jaskier wraz z nowymi kompanami, ruszają jej na ratunek. Czy uda im się odnaleźć i na powrót połączyć?

Wieża jaskółki

Zaginiona cintryjska księżniczka ucieka przed morderczym pościgiem i stara się znaleźć magiczny portal Tor Zireael, czyli Wieżę Jaskółki, która z powrotem przeniesie ją na wyspę Thanedd. Geralt nie ustaje w poszukiwaniach, a tymczasem cały Kontynent pogrąża się w chaosie.

Pani Jeziora

W ostatniej części dochodzi do wielkiej bitwy między siłami Nordlingów, a Nilfgardem, która wpłynie na losy całego świata. Czy Geraltowi uda się odnaleźć Ciri i ją uratować? Dowiesz się tego w tej książce!

Sezon burz

To ostatnia część sagi, wydana w 2013 roku, na długo po tym, jak Sapkowski ukończył prace nad Wiedźminem. Choć wydarzenia opisane w „Sezonie burz” miały miejsce przed tymi w pierwszych opowiadaniach, to najlepiej zostawić sobie tę część na sam koniec cyklu.

DZ

Udostępnij: