O tych intymnych podbojach z życia Adama Mickiewicza w szkole nie mówią! Poeta miał sporo za uszami!

W szkole nie dowiemy się wszystkiego na temat życia prywatnego jednego z wielkich polskich poetów. Adam Mickiewicz pomimo tego, że swojego czasu był dopiero początkującym poetą, to zachowywał się jak prawdziwy amant. Serce wieszcza skradła zamożna dziewczyna zaręczona z innym mężczyzną, a następnie 22-latek miał romans z mężatką. Poznajcie intymne szczegóły z życia Adama Mickiewicza.

Nieszczęśliwa miłość Adama Mickiewicza

Choć w szkolnych podręcznikach niejednokrotnie mogliśmy przeczytać o nieszczęśliwej miłości Mickiewicza do Maryli Wereszczakówny, to już nie dowiemy się z nich szczegółów dotyczących ich relacji. Jak się okazuje, wówczas niezamożny i początkujący poeta na zabój zakochał się w bogatej mieszczance, która, choć miała więcej wdzięku niż urody, to poeta stracił dla niej głowę.

On był zbiedniałym nauczycielem, ona – córką zamożnej rodziny ziemiańskiej. Wereszczakowie posiadali ponad 1000 hektarów ziemi wokół dworku w Tuhanowiczach. Byli dobrymi gospodarzami, a córkę zamierzali wydać za mąż za sąsiada, Wawrzyńca Puttkamera- czytamy w książce pt. „Szokujące tajemnice autorów lektur szkolnych".

Narzeczony Wereszczakówny był nie tylko hrabią, ale również przystojnym i walecznym mężczyzną, który brał udział w wojnach napoleońskich. Flirt Mickiewicza i Maryli w końcu wyszedł na jaw, a przyszły mąż wybranki poety postanowił raz na zawsze zakończyć ich potajemne schadzki. Jak czytamy w książce Sławomira Kopera:

Odbył poważną rozmowę z poetą, prosząc go o wyjaśnienie swoich zamiarów. Adam zapewnił, że nie stanie mu na przeszkodzie, i za zgodą rywala zdecydował się na ostateczną rozmowę z Marylą. Spotkanie odbyło się w altanie lipowej przy dworze, o północy […].

Ostatecznie Maryla Wereszczakówna poszła za głosem rozsądku i poślubiła Puttkamera, jednak to nie spowodowało, że Adam Mickiewicz zakończył swoje miłosne podboje.

Romans Adama Mickiewicza z „Piękną Wenus”

Mickiewicz po zawodzie miłosnym powrócił do Kowna, gdzie niemal od razu wdał się w romans z małżonką przyjaciela. Jak mówią książki, doktorowa Karolina Kowalska olśniewała swoją urodą, a poeta niemal od razu po ślubie Maryli stracił dla niej głowę.

Warto zwrócić uwagę na daty. Adam trafił do łóżka pani doktorowej kilka dni po ślubie Maryli [z Puttkamerem]. [...] Adam nasz z niedostatku ubóstwianej Maryli upodobał sobie w Kowalskiej. Zakochali się jak koty, a że koty drą się między sobą w marcu, nie dziw, że kiedy jeden kot zaczął także lizać się do Adamowej kotki, […] rozjuszeni byli obaj” - czytamy w książce pt. „Szokujące tajemnice autorów lektur szkolnych.

Jednak ta relacja zakończyła się skandalem. W Wielkanoc 1821 roku, Mickiewicz i Kowalska zostali nakryci przez Nartowskiego, który grywał z nimi w karty. Między mężczyznami wywiązała się bójka, przez którą wyszedł na jaw romans Mickiewicza z panią doktorową.

Rywal spadł z krzesła, próbował się podnieść z podłogi, ale Mickiewicz, niezadowolony z efektów pierwszego uderzenia, chwycił lichtarz i rozbił nim głowę szambelana. Nartowski, trzymając się za głowę, wykrzykiwał o romansie Karoliny z Adamem. [...] Ten wymówił się zdenerwowaniem, a całą sytuację uratowała Karolina. Jak przystało na osobę dobrze wychowaną, teatralnie zemdlała.

Poeta został wyzwany przez doktora Kowalskiego na pojedynek, jednak kochanka poety załagodziła spór pomiędzy mężczyznami. Tym samym ich relacja dobiegła końca. Niemniej jednak Mickiewicz nie zamierzał odpuszczać i ponownie zaczął się zalecać do swojej pierwszej miłości-mężatki Maryli Puttkamerowej.

Choć szkolne podręczniki ochoczo wspominają o nieszczęśliwej miłości Adama Mickiewicza, to jego życie intymne zdecydowanie nie pasuje do szkolnych komunałów.

Udostępnij: