65 lat temu na łamach „Tygodnika Młodych” ukazał się pierwszy odcinek "Romka i A'Tomka", autorstwa Papcia Chmiela. Przygody trójki sympatycznych bohaterów podbiły serca czytelników, a popularność komiku przerosła najśmielsze oczekiwania!
- Tytus, Romek i A'Tomek skończyli 65 lat!
- Cenzura a Tytus, Romek i A'Tomek
- Popularność komiksu przerosła oczekiwania
Tytus, Romek i A'Tomek skończyli 65 lat!
We wtorek 22 października 1957 na łamach harcerskiej gazety „Świat Młodych” ukazały się przygody trójki sympatycznych bohaterów Tytusa, Romka i A'Tomka. Historyjka obrazkowa autorstwa Henryka Jerzego Chmielewskiego, popularnego Papcia Chmiela od razu podbiła serca czytelników. Choć w pierwszym odcinku "Romka i A'Tomka", brakowało małpki, był jednak napis "Ciąg dalszy nastąpi"…
Cenzura a Tytus, Romek i A'Tomek
Opublikowanie pierwszego odcinka komiksu było ściśle związane z wystrzeleniem w kosmos pierwszego sztucznego satelity – Sputnika 1 przez ZSRR. O wydarzeniu, które zapoczątkowało kosmiczny wyścig, donosiły media na całym świecie. Kraje bloku wschodniego odnosiły się do niego z wyjątkowym patosem.
Henryk Jerzy Chmielewski w książce "Żywot człeka zmałpionego", tak to wspominał:
Konsternacja w redakcji. Trzeba coś pisać na temat sputnika i kosmosu, a nie ma co. (..) A tu proszę leży gotowa historyjka obrazkowa, wymarzona na podbudowanie wydarzenia. Kolegium redakcyjne w wielkim strachu decyduje: Puszczamy!
Mowa o 10 odcinkach historyjki obrazkowej z tekstami obrazkowej "wzorem amerykańskich komiksów", którą to Papcio Chmiel narysował rok wcześniej:
Temat kosmiczny był najłatwiejszy do fantazjowania, każdy chwyt dozwolony, można popuścić wodze wyobraźni, nikt nie może zweryfikować prawdziwości wydarzeń.
Popularność komiksu przerosła oczekiwania
W obawie przed cenzurą komiks przez jakiś czas nie był drukowany, gdy opublikowano pierwszy odcinek, przygody trójki bohaterów od razu podbiły serca czytelników! Absurdalny świat, błyskotliwy humor i wiele edukacyjnych przesłanek spodobały się wszystkim.
Komiks ukazywał się na łamach "Świata Młodych" aż do lat 80., a jego popularność przerosła wszelkie oczekiwania. „Tytus, Romek i A’Tomek” w 1979 roku został zaliczony "do najwybitniejszych osiągnięć polskiego komiksu", a w 2006 roku uznany za "najdłużej ukazujący się polski serial komiksowy”.
W ciągu ponad 40 lat ukazało się 31 "ksiąg" przygód "Tytusa, Romka i A'Tomka", 8 ksiąg zbiorczych "Złota księga przygód", wiele albumów zawierających przedruki ze "Świata Młodych" i innych gazet. Powstało kilka odcinków serialu animowanego oraz pełnometrażowy film animowany, a także gra komputerowa gra przygodowo-zręcznościowa.
ZOBACZ TAKŻE: Inteligentni ludzie i 10 rzeczy, przez które zawsze wyróżniają się z tłumu!