Biblioteka to dla każdego bibliofila miejsce magiczne, pełne literackich skarbów. Warto więc wiedzieć, że na mapie bibliotek z całego świata, znajdują się takie, które zachwycają swoją oryginalnością. Oto niektóre z nich.
- Stanowa Biblioteka Południowej Australii
- Królewska Biblioteka w Danii
- Prywatna Biblioteka Ludzkiej Wyobraźni Jay'a Walkera (USA)
- Biblioteka Centralna w Seattle
- Portugalska Czytelnia Królewska w Rio De Janeiro
Stanowa Biblioteka Południowej Australii
Otworzona w 1884 r. biblioteka publiczna będąca także muzeum i galerią sztuki, stanowi obowiązkowe miejsce podróżnicze każdego miłośnika książek. Australijskie słońce rysuje bowiem poprzez szklany dach biblioteki, niezwykłą grę świateł w jej wnętrzu. To niewątpliwie magiczny widok, który trzeba zobaczyć.
Królewska Biblioteka w Danii
Duńska Biblioteka Królewska nazywana jest także „czarnym diamentem”, gdyż składa się z dwóch czarnych pochylonych w kształcie kostek brył, które są ze sobą połączone. Położona w sąsiedztwie portu w Kopenhadze, pozwala czytelnikom podziwiać z jej wnętrza morze.
Prywatna Biblioteka Ludzkiej Wyobraźni Jay'a Walkera (USA)
Ta biblioteka to trzypoziomowe wnętrze wypchane artefaktami, różnego rodzaju eksponatami oraz przede wszystkim książkami, których okładki ozdobiono rubinami. W bibliotece można znaleźć pływające platformy, szklany most oraz oświetlone panele. Nie brakuje także pierwszej edycji Encyklopedii Britannica z roku 1768 r, czy też żyrandolu z filmu o przygodach Bonda.
Biblioteka Centralna w Seattle
Wykonana ze stali i szkła biblioteka to niezwykle futurystyczne miejsce, które może pomieścić niemal 1,5 miliona książek. Woluminy wtapiają się w szklany krajobraz, co wywołuje niesamowity widok.
Portugalska Czytelnia Królewska w Rio De Janeiro
Otwarta pod koniec XIX wieku biblioteka to trzy piętra pełne książek, które wznoszą się nad stolikami. Do regałów z książkami prowadzą natomiast wąskie, oplecione ornamentami galerie. Ten zabytkowy gmach służy także, jako miejsce do kręcenia scen filmowych i oper mydlanych.