Przywódczyni wikingów, która grała w planszówki

Od zawsze wikingowie kojarzą się z siłą, a co za tym idzie, że przywódcą na pewno musiał być mężczyzna. Skandynawskie sagi często wspominają o kobietach wojowniczkach „skjaldmær”, czyli „tarczowniczka”. Również istnieje legenda o żonie wikińskiego wodza Ragnara Lodbroka, Lagercie, ale legenda nie znalazła przełożenia w rzeczywistości, bo nie znaleziono grobu kobiety pochowanej z mieczem. A więc, kto by w to wszystko wierzył? Jeśli już taki grób znaleziono, to od razu zakładano, że to mężczyzna. Najnowsze odkrycia jednak mogą rzucać inne światło na tę sprawę.

    Naukowcy z Uniwersytety w Uppsali wykonali analizę DNA szczątków wojownika pochowanego w 1880 r. w Szwecji. Zwłoki zostały pochowane wraz z mieczem, toporem, włócznią, dwiema tarczami, dwoma końmi, nożem i strzałami. Akcesoria te bez wątpienia wskazują na to, że był to wojownik, prawdopodobnie przywódca wysokiej rangi.

    „Wizerunek męskiego wojownika w społeczeństwie patriarchalnym został wzmocniony tradycjami badawczymi i współczesnymi przekonaniami. W związku z tym płeć biologiczna [męska – przyp. CN] badanych zwłok została uznana za pewnik” 

    – napisali autorzy artykułu o analizie DNA, który ukazał się w piśmie „American Journal of Physical Anthropology”

    Odkrycie tak zafascynowało wszystkich, że nie wrócili uwagę na planszówkę, która była razem z nią w grobie. Gra strategiczna, polegająca na planowaniu taktyk prowadzenia walki i strategii wojennej. Dodatkowo atrybut ten oznacza, że kobieta ta stała wysoko wśród przywódców.

    Zdjęcie Przywódczyni wikingów, która grała w planszówki #1

    Rysunek ukazujący plan grobu. Autor: Evald Hansen/American Journal of Physical Anthropology

    +
    Udostępnij: